| Horvarth_Sebastyan_1975 a întrebat:

Ce este o boala cronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Boala care dureaza mult (ani de zile).

| Donsavas a răspuns:

Boala in care simptomele persista si, de obicei, cauzele sunt incerte.

| MihaiNicu23 a răspuns:

O boală cronică este una de durată. Se poate considera că o afecţiune poate fi numită cronică atunci când durează mai mult de 3 luni. O boală cronică este, aşadar, de lungă durată şi manifestă o evoluţie lentă. Exemplele de boli cronice sunt: artrita, astmul, cancerul, diabetul, SIDA şamd.
OMS (Organizaţia Mondială a Sănătăţii) a împărţit bolile cronice în patru categorii:
» boli cardiovasculare;
» cancerul;
» boli respiratorii cronice (aici intrând, printre altele, astmul);
» diabetul.
O altă caracteristică definitorie a unei boli cronice este non-transmisibilitatea de la persoană la persoană.

| ziftode a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Lul, ultimul paragraf puteai sa il sari, daca, cu toate celelalte boli sunt perfect de acord la ce ai zis, cu hepatita-c nu sunt:
https://www.medlife.ro/......ament.html
"Mod de transmitere:
Hepatita C se transmite prin expunerea la sange infectat"

| kar1GaNNN a răspuns:

O boala care durează mult timp și nu se mai poate trata.