| anonim_4396 a întrebat:

Ce este stafilococul si cum iti afecteaza corpul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

STAFILOCOC=Bacterie sferica ai carei indivizi se grupeaza sub forma de ciorchini, care produce procese purulente locale (abcese) sau generalizate (septicemii). Gen bacterian din familia Micrococcaceae, coc gram pozitiv. Caracteristic, se grupeaza in ciorchini imobili, adesea pigmentati. Acest gen bacterian este strict aerob sau anaerob, catalazo pozitiv, saprofit si patogen ai omului. Stafilococul se izoleaza frecvent din probe provenind de la suprafata pielii, de la nivelul gandelor cutanate si mucoaselor. Stafilococul auriu (Staphylococcus aureus) este specia patogena principala. Ea produce un pigment auriu sau citrin si enzime extracelulare (coagulaze, DN-aze, fibrinolizina, leucodina, bacteriocina, penicilinaze). Stafilococul auriu se izoleaza adeseori de pe piele si din mucusul de la nivel nazal. El este responsabil de infectii purulente diverse: furuncule, osteomielita, panaritiu, etc.

Stafilococul auriu (Staphylococcus aureus) este specia patogena principala. Ea produce un pigment auriu sau citrin si enzime extracelulare (coagulaze, DN-aze, fibrinolizina, leucodina, bacteriocina, penicilinaze). Stafilococul auriu se izoleaza adeseori de pe piele si din mucusul de la nivel nazal. El este responsabil de infectii purulente diverse: furuncule, osteomielita, panaritiu, etc.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Probabil omu` vroia sa stie doar ce e...nu cu ce se trateaza! Daca avea asa ceva...intreba de tratament sau mergea la medic!winking Eu cu experienta mea de 17 ani de viata am inteles in proportie de 80% ce ziceau definitiile respective. Daca tu nu ai inteles si ti se pare ca nici persoana care a pus intrebarea nu a inteles, trebuia sa dai o explicatie mai directa si mai buna. Da` pentru ce? La ce ii trebuie omului sa stie? Nici macar nu a intrebat ce e aia stafilococ! Tu sigur l-ai lamurit ce e aia stafilococ! bravo silvioman! Esti cel mai tarebatting eyelashes

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ma faci sa rad. Ti se pare ca incercam sa fac pe desteapta? Incercam sa ajut omul...cu ce am gasit pe net. Era clar ca am luat de pe google si nu le-am scos din capsorul meu!
Ce era greu de explicat? Nu era greu! Doar ca tu nu ai facut-o nici macar cat am facut-o eu! Si tot tu te-ai gasit cel in masura sa comentezi.
Dupa ca nu ii raspunzi omului la ce te intreaba, si mai lansezi si atacuri, hop top "ce era greu de explicat?" daca era asa de usor...de ce nu ai facut-o inainte?

| somebody a răspuns:

Dupa ce ai citit tot ce a scris "pupimik"din care cu siguranta nu ai iteles 10% ia Cordyceps 4/zi si cu siguranta ai sa te vindeci.
Tratamentul se face timp de 6 luni chiar daca Stafilococul nu mai exista.

| somebody a răspuns:

Infectia cu stafilococ auriu (din sfera ORL), netratata, poate da probleme de rinichi sau genitale. Purtatorii de infectii stafilococice, pot face complicatii la distanta precum; reumatizm, cardiopatii si complicatii renale. Iar astea sunt numai unele din ele...
Ce era greu de explicat? Nu trebuie sa copiem dupa google si sa incercam sa fim (chipurile)destepti ca noi intelegem limba "doftoriceasca".