| numerandom17 a întrebat:

Astazi am descoperit ca am scolioza de 40 de grade.
Doctorul mi-a recomandat un corset timp de 6 luni. Cat poate costa un corset si as vrea sa stiu daca trebuie purtat toata ziua sau doar cateva ore pe zi?
Mai am o intrebare, stiti vreo metoda de a corecta scolioza fara sa port corset sau macar niste exercitii care sa ma ajute si pe care sa le pot face singura acasa?
Multumesc mult,
Funda!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| strawberry03 a răspuns:

Hai sa iti zic eu cum sta treaba, daca nu e prea tarziu. Eu am 14 ani si mi-am descoperit scolioza in luna februarie. A mea e in "S" si sus am 30 de grade, iar jos 20. Ortopedul mi-a recomandat exercitii de kinetoterapie si astfel, saptamanal de 3 ori, merg la un specialist si fac tot felul de posturari, exercitii care tonifiaza muschii, masaj etc. Sfatul meu este sa cauti un bun kinetoterapuet si sa te apuci repede, pentru ca scolioza ta de 40 de grade e destul de avansata. Mi se pare cam putin sa porti corsetul doar 6 luni. Eu il port pe al meu vreo 2 ani pana inceteaza dezvoltarea. Corsetul il tin 20 de ore pe zi si, cu timpul te obisnuiesti. Ai grija, scolioza avanseaza, deci trebuie sa te apuci serios de ceva, nu fa de capul tau exercitiile...nu va merge!

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Medicul care ti-a indicat corsetul trebuia sa te incuda intr-un program de fizioterapie care sa-iti fortifice musculatura spatelui. Nu face exercitii fara indicatia unui kinetoterapeut fiindca iti poti agrava afectiunea. Corsetul se poarta pe toata durata zilei, cu exceptia momentelor cand faci exercitiile pentru spate si iti faci igiena corporala.

| JackieASD a răspuns:

Pai, doctorul are dreptate si eu iti zic sa porti un corset fiindca asa iti va trece, perioada timpului de purtat, poti purta toata ziua dar nu in casa, poate vreo 1-2 ore poti purta in casa dar mai mult nu. Cu cat iei corsetu. nu stiu, dar poti cauta pe internetwinking.
Sper ca te-am ajutat, sa te vindeci happy