| gabygaby a întrebat:

Ce face fumatul, de ce fumeaza oameni, ce simt cand fumeaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Fumatul este un obicei, de multe ori se fumeaza din curiozitate sau nevoia de a experimenta ceva nou. Se fumeaza din plictiseala, pentru ca le place gestul sau pur si simplu fara nici un motiv anume.

| Hypathia a răspuns:

Crede-ma, nici cei care fumeaza nu sunt in stare sa justifice acest "hobby", singura explicatie plauzibila ar fi, din prostie.

| Andruşcă a răspuns:

Fumatul iti provoaca o respiratie FOARTE urat mirositoare(eu nu pot sa respir cand un fumator e in fata mea si-mi vorbeste). Fumatul te face sa tusesti foarte mult(fumatorii nu recunosc ca e din cauza tigarilor si zic ca doar sunt raciti). Fumatul creste extrem de mult riscul de a te imbolnavi grav la plamani. Cea mai mare parte de persoane cu cancer pulmonar sunt fumatori. Fumatul creste riscul de impotenta la barbati. Daca vei avea ocazia sa vezi niste poze cu plamanii unui nefumator si plamanii unui fumator vei observa ca plamanii fumatorului arata ca carnea(scuze. cacofonia) arsa.

Lumea incepe sa fumeze ca sa fie si ei ca ceilalti.Cand incepi sa fumezi devii dependent de tigara si chiar daca vrei sa nu mai fumezi nu poti sa te opresti! Un fumator daca nu face rost de tigara incepe sa tremure, se enerveaza extrem de tare si ii vine rau. Daia lumea fumeaza.Sunt dependenti de tigari, la fel ca drogatii.Nu pot trai fara a fuma.

Pe langa faptul ca un fumator trebuie in permanenta sa aiba tigari al el(am explicat sus de ce) gandeste-te ca fumeaza cel putin un pachet pe zi.Sa spunem ca un pachet e 10 lei(de fapt e mai mult dar lasa asa). 10*30 zile inseamna 300 lei pe luna aruncati pe tigari cand ai putea face altceva cu banii aia.

Deci NU te apuca de fumat!

| Liviu a răspuns:

Eh...
Ice-Cube Smoke Some WeeD
Mai era un slogan
" Copii nu calcati iarba, Fumati-o "
Fumatu nu e bun stiu asta'
Cu toate ca o stiu
ToT fumez'
O viata am'
Iti spun eu
O sa fii tentat/tentata sa incerci`
Suntem oameni
uni vrme sa incercam tot ce e nou
Alti vor doar sa auda' nu sa si simta
Trage' si vei vedea:)
O frumoasa melodie de ice -cube

Smoke Some WeeD
http://www.youtube.com/watch?v=OD9WzNWAh9c
Merita ascultata;)

| clauss a răspuns:

Sanatate nu ti da, fumeaza ca asa simt si vrea, de simtit nu stiu, nu-s fumator

| Serena1993 a răspuns:

Hello!
fumatul dauneaza grav sanatatii

din certuri/sunt nervosi
ii calmeaza

cand te apuci nu te mai dezveti de ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumatul distruge bah dobitocule!

| TheAnonimGirl a răspuns:

Sa incepcu inceputul:ce face fumatul:
-Distruge plamanii
-Ragusesti
-Poti muri de inima
-Corpul tau nu mai are aceeasi imunitate
-Slabesti
-Ingalbeneste dintii
-Imbatraneste pielea
-Si poti face chiar cancer.
De ce fumeaza:pentru ca nu sunt intelesi sau poate de suparare.