| M3HappyKid a întrebat:

>Heyyy:d< De ce credesti ca este rau fumatul pentru oameni? De ce fumeaza oamenii? Ce ati face pentru ai opriidevil

Răspuns Câştigător
| madalyna a răspuns:

Bunicul meu Dumnezeu sa-l ierte a murit din cauza tutunului deoarece fuma prea mult. Elevii/elevele de liceu fumeaza deoarece asta este un moft si prin asta ies in evidenta si doresc sa se afirme si sa atraga tantia unor persoane. Fumatul nu iti foloseste la nimic dupa parerea mea ba chiar iti face foarte rau este ca un fel de drog prima data fumezi la misto si esti de parere ca poti renunta cand vrei la asta dat de fapt...nu mai poti sa te lasi de fumat asa usor sunt foarte putini oameni care si-au propus sa renunte la tigarii si mai putini sunt cei care au reusit. Tigarile iti pot inbolnavi plamani,dintii se ingalbenesc,poate aparea cancer la buze, gat sau laringe,
boli vasculare, cancer la plamani, etc.
Eu nu te-as recomanda sa te apuci de fumat crede-ma ca si eu am vrut sa fac asta dar cand era s-o fac m-am gandit de 2 ori inainte si nu am mai vrut. Sper ca ai inteles mesajul meu si sper ca o sa fi de acord cu mine.

4 răspunsuri:
| ganeaa a răspuns:

Sa fi seriosi nu cred ca este adevarat ca este rau oameni mar fiindca asa trebuie stiu oameni care au fumat toata viata si nu au nimic asa ca... nu incurajez fumatul dar este parerea mea

| mAtaaIsAPiTziFrOmDaaClubb a răspuns:

Este ''rau '' pentru ca distruge organismul...e foarte daunator
nu-mi vine sa cred cand ma uit si prin scoala mea cati copii fumeaza doar din distractie
doar pentru a parea smecheri si populari
parerea mea e ca oamenii incep sa fumeze fie din singuratate si tristete, fie din simplul motiv ca ai fac sa fumeze prietenii din gasca(asta referitor la copii si la adolescenti)

| Lalala202 a răspuns:

Fumatul iti afecteaza plamanii, poate duce la cancer si este rau si pentru cei din jur(fumat pasiv). De ce fumeaza? Numai ei stiu, unii pentru ca asa vor, unii pentru ca vor sa arate ca si ei sunt cool ca fumeaza, unii din cauza anturajului, unii pentru a se linisti, unii pentru a avea o ocupatie, si tot felul.happy Sa ii opresti? Numai cu vorba buna, depinde de vointa fiecaruia! happy

| AnytzaAny a răspuns:

Fumatul este unul dintre cele mai rele lucruri pe care le poti face.Nu numai ca termina plamanii care sunt afctati foarte mult din cauza tutunului, dar si creaza dependenta. Unii oameni se pot lasa foarte greu de fumat si acest lucru este ingrozitor. Daca eu as putea face ceva impotriva tutunului ar fi sa scot din vanzari toate pachetele de tigari.Nu exista pastile sau retete pentru a te lasa de fumat.Deci sfatul meu este ca niciodata sa nu fumati.