| Mariushgv a întrebat:

Ce faci in rezidentiatiatul de medicina de urgenta? Este cumva practica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Lucrezi la camera de garda- urgente sub coordonarea unui medic urgentist. Tu esti primul care vede pacientul, apoi in primii ani cand nu ai experienta te duci la seful garzii si ii spui ce ai vazut, ce atitudine ai lua si el isi da acceptul. In ultimul an de rezi te poate lasa pe tine sa iei decizii daca vede ca poti face lucrul acesta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezidentiatul inseamna sa lucrezi ca medic cu program normal

| Marbea a răspuns:

Sigur, lucrezi ca medic rezident pe langa un medic si pui in practica ceea ce ai invatat in scoala.