| Florin_Alexander_1997 a întrebat:

Ce fel de proteine sunt mai bune? Cele praf sau cele sub forma de baton?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Praf. batoanele au zahar, ciocolata, prea multi carbohidrati, etc.

Acum depinde si firma, iti recomand o firma de top ( dymatize, on, muscletech, etc. )

| pietrean a răspuns:

Cele din CARNE! Nu mai luati chimicale, ca va dauneaza ficatului, inimii si ce este mai problematic pentru barbati, functiei erectile!

| Cosmin86 a răspuns (pentru pietrean):

Serios? suplimentele afecteaza functiei erectile?

suplimente = MANCARE CONCNETRATA

CE TREABA are cu testosteronul?

Esti doar un copil mic, care nu a citit o carte in viata lui si abereaza non-stop, nu?

| pietrean a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am referit, la produsele proteice, tip baton sau praf, in care, ca sa aiba valabilitate cat mai multa, se pun diferite "chimicale" (e-uri), care afecteaza si functiei erectile.In aceste produse, dupa cum au spus unii specialisti in nutritie, sunt si unele produse contrafacute. Apoi, multi nu stiu, ca sunt nocive, celor care au diabet. Daca nu stii unde sa te uiti, sa vezi ce varste au comentatorii, nu afirma ca "esti doar un copil...". Stii unde sa te uiti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pietrean):

Eu vorbeam de suplimente avizate medical, de la firmele de top recunoscute mondial, alea nu au "produse contrafacute" sau e-uri.

Rolul lor este sa-ti asigure necesarul proteic fara sa-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare.

Tu poti sa mananci 1-2 kg de carne pe zi? sau 20-30 de oua pe saptamana? sau 20 de albusuri la micul dejun?

p.s. : folosesc de aproape 10 ani suplimente ( evident, doar avizate ) si sunt perfect sanatos, nu au cu ce sa ma afecteze

| pietrean a răspuns (pentru Cosmin86):

Din pacate,nu stiu exact ce varsta ai,deoarece ai ascuns varsta,ca sa imi dau seama,cat de informat esti in ceea ce privesc suplimentele pentru dezvoltarea musculara. Nici eu nu ma pricep, din anumite motive, dar ceea ce am citit, am auzit la TV, aceste produse nu ar fi prea recomandate.Fiecare face ce crede cu organismul sau, dar, faptul ca tu afirmi ca esti sanatos acum, nu se stie mai tarziu daca nu vor avea efecte negative. Si iti spun sigur CA NU SUNT COPIL, ai verificat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pietrean):

1. nu am ascuns varsta
2. am pus-o chiar si in id-ul meu ( sunt nascut in 86 )
3. chiar daca nu esti copil, tot nu inseamna ca ai dreptate. La televizor sunt doar tampenii, intreba si tu medicii specialisti ( cei care lucreaza de cel putin 10 ani cu suplimente, nu medicii de familie care spun ca "nu sunt bune", dar habar nu au ce sunt, daca ii intrebi nici macar nu au auzit de optimum nutrition )

http://www.doctor.info.ro/ce_sunt_suplimentele_nutritive.html
http://www.doctor.info.ro/de_ce_folosim_suplimente.html

| pietrean a răspuns (pentru Cosmin86):

"Esti doar un copil mic" asa cum ai spus tu, pe langa mine si crezi tot ce ti se spune ca sa fii cat mai cool, cu muschi cat mai artificiali! Sanatate multa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru pietrean):

" muschi cat mai artificiali", da, muschi artificiali facuti din mancare laughing

mai bine spui ca esti copil mic, ca asa ai avea o scuza pentru toate aberatiile pe care le spuiwinking

| pietrean a răspuns (pentru Cosmin86):

Am 60 ani! Nu stii unde sa te uiti, sa vezi varsta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pietrean):

Repet : nu conteaza varsta, conteaza prostiile pe care le zici, de genul "muschi artificiali" de la mancare concentrata

da raspunsuri in domeniile unde te pricepi, nu unde nu stii nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prafurile.

| Roxy16Lovee a răspuns:

Pai depinde de marca si de calitate!
Eu ti-as recomanda batoanele pentru ca sunt mai satioase si iti dau mai multa energie!