| flytothemoon a întrebat:

Ce greutate ar trebui sa am la 1.62? Azi dimineata m am cantarit si aveam 54.00 kg. E ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

In mod normal diferenta dintre inaltime di greutate este de cam 8-10 procente, deci, daca ai sa zicem 1, 80, greutatea normala ar fi intre 80-8 si 80-10, adica intre 72 si 70 kg. Asa se calculeaza. Deci e foarte bine! happy

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai...
Având în vedere o întrebare ( de-a ta ) anterioară, bănuiesc că ai 14 anişori :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune!

| Kenya a răspuns:

Esti foarte bine happy

| alin100 a răspuns:

Greutatea este buna, atata timp cat te uiti in oglinda si esti multumita. Poti avea si greutatea mai mare din cauza oaselor

| TheCuriousMonkey a răspuns:

Nu poţi calcula exact unii au oasele mai grele alţii nu, oricum ai o greutate ok.

| AnnaPaula29 a răspuns:

Nu vreau sa te duc in matematica, dar in calcularea greutatii este o formula. Una mai diferita decat cea spusa de Anduta.

G=H-110,
G=greutatea,
H=inaltimea exprimata in cm

Tu ai H=162 cm.
G=162-110=52 kg

Greutatea ta e buna, avad in vedere ca aceasta poate varia cu 4 kg atat in plus cat si in minus, adica minimul greutatii/ inaltimea ta este 48, iar maximul 56 kg.

Mai rau e la mine. Am aceesi inaltime si 44kg.

happy