| Cristina_Ana_1977 a întrebat:

Ce inseamna activarea lunara a aparatului dentar fix?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Aparatul dentar are rolul de a pozitiona corect dantura si pentru acest lucru, este necesar ca, potrivit recomandarii dentistului, sa mergi sa-ti stranga aparatul, care corecteaza in continuare pozitia dintilor si aceasta pozitie se modifica, in mod continuu.
Aparatul dentar este purtat cca 1, 5-2 ani, corectandu-se mereu, prin modificarea distantei aparatului, pozitia dintilor, pana acestia ajung, in lacasul lor corect.
Apoi se pune un al doilea tip de proteza, care se poate scoate si care se poarta un timp si ziua si noaptea, spalandu-l dupa fiecare masa, iar in final, se va purta doar noaptea, acesta din urma aparat, va avea culoarea dintilor tai si va fi mult mai usor de suportat.
Chiar daca este grea etapa si destul de costisitoare, este bine sa faci corectia necesara, pentru a avea si muscatura corecta si asa iti vei putea pastra dintii pana la batranete.
Un gand bun si multa sanatate,

| CatalinaClarodent123 a răspuns:

Buna Cristina,

Activarea lunara a aparatului fix inseamna fie inlocuirea arcului, fie ajustarea lui si, totodata, schimbarea modulelor (elasticele din jurul bracket-urilor).

Cu drag,
Catalina
Echipa Clarodent