| croissant a întrebat:

Ce înseamnă coprocultura cu gel? Îmi puteți spune? Am de dus la analize coprocultura simplă și coprocultura cu gel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pentru coprocultura simpla, ceri in farmacie un coprocultor, iar pentru coprocultura cu gel, ceri sa cumperi un coprocultor cu gel.
Diferenta consta in modul in care va fi analizata si observata materia fecala in functie de tipul de coprocultura (cu sau fara gel).