| Danescu_Alin-Gabriel_1979 a întrebat:

Ce înseamnă daca imi iese in analize tiroida 5.06? E mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Probabil te referi la TSH, in cazul asta e mare. Cu analizele mergi la un endocrinolog sa iti faca si o ecografie de glanda tiroida si eventual alte analize pentru a-ti pune un diagnostic. S-ar putea sa ai hipertiroidism.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru CuriousStuff):

Si asta ce înseamnă?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Inseamna o boala endocrina care necesita tratament toata viata, iar daca nu iei tratament o sa se agraveze si o sa ai probleme si mai mari.

| anamariarot a răspuns:

Tiroida e un organ, ce anume de la tiroida? E ca si cum ai spune ca ti-a iesit stomacul 5.06. Banuiesc ca unul dintre hormonii ei, dar trebuie sa spui si care. Spune exact cum scrie acolo

| tintareco a răspuns:

Răspunsul ar fi la endocrinolog dar, încearcă să fii propriul diagnostician :
http://www.mymed.ro/interpretare-analize-tiroida.html