| niki_4567 a întrebat:

Ce inseamna  distrofie musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Distrofia musculara (DM) este un grup de afectiuni rare ereditare, caracterizate prin deteriorarea progresiva a muschilor corpului, antrenand slabiciune musculara si invaliditate. Distrofia muscula se manifesta prin slabirea progresiva a musculaturii, si in special a muschilor scheletici (controlati de creier in mod voluntar). Pe masura evolutiei bolii, fibrele musculare necrozate sunt inlocuite de tesut conjunctiv si adipos. In unele forme de distrofie musculara sunt afectati miocardul si alti muschi involuntari (netezi) precum si alte organe.Fiecare din formele sale difera in ceea ce priveste debutul simptomelor, evolutia bolii si modul de transmitere ereditara. Cele mai frecvente forme sunt distrofia musculara Duchenne (DMD) si distrofia musculara Becker (DMB).

mariana
| mariana a răspuns:

Distrofie provine din grecescul "dys" care inseamna "greu" si "trophe" care inseamna "hrana". Din punct de vedere medical, distrofia este o tulburare de nutritie a unui tesut a unei regiuni anatomice sau a intregului organism. Distrofia musculara se manifesta clinic prin scaderea in volum a tesuturilor respective, lucru ce determina, cu timpul, imposibilitatea folosirii membrelor superioare sau inferioare pentru deplasare ori pentru realizarea unei activitati. Daca este afectat intregul organism atunci pot sa apara tulburari digestive (diaree), deshidratare, pierderea in greutate etc.
Un asemenea diagnostic necesita un tratament medical corespunzator, indicat de medicul neurolog, precum si gimnastica de intretinere, pentru a nu se atrofia tesuturile lovite de aceasta afectiune, care conduc la imposibilitatea folosirii lor.

| mioara a răspuns:

Www.sfatul medicului.ro

| Beatrice_6624 a răspuns:

DISTROFIE MUSCULARA INSEAMNA CA ACEI MUSCHI SE USUCA ADK NU MAI TE FC BN NICIODATA DAK NU IEI IN SERIOS LA MEDIC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Distrofia musculară este o boală familială și ereditară care provoacă o degenerescență progresivă a fibrelor musculare.
Pa, pa.

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre muschi si masa musculara pe Sportaholic www.sportaholic.ro