| anonim_4396 a întrebat:

cum si unde ma pot trata de distrofie musculara membre inferioare-denumire boala CHARCHOT-MARIE-TOTCH

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca mai bine ar fi sa consulti un neurolog. Nu exista tratament specific pentru aceasta boala si ea va evolua lent. Neurologul iti poate spune si la ce sa te astepti si in cat timp.
Nu-ti recomand tramanetul cu hepatrombin si mai stiu eu. N-are nici o legatura cu boala ta, nu-ti poate face bine. Nu stiu daca masajul este indicat si am impresia ca persoana care ti l-a recomandat nu stie nimic despre boala de care suferi si nu stie daca masajul ti-ar face bine sau rau. E gresit sa crezi ca masajul nu poate sa-ti faca rau, am cel putin un exemplu de boala in care masajul agraveaza evolutia. Nu stiu daca e cazul bolii tale, dar inainte sa tratezi aiurea o boala ireversibila, dar lent progresiva, intreaba un medic specialist.

3 răspunsuri:
| lost.in.rain a răspuns:

Nu exista un tratament specific pentru boala Charcot-Marie-Tooth care sa conduca la vindecare. Poti face insa exercitii fizice, sa porti incaltaminte ortopedica speciala prevazuta cu talonete, glezniere. In unele cazuri chirurgia ortopedica a fost de ajutor(tenotomie la varus equin). Ca tratament naturist este recomandat Neuromion, un produs romanesc produs de Hofigal, extracte de propolis si vitamine.
Sanatate maxima!

| vlad_8452 a răspuns:

Traista-ciobanului, pag 90, "Sănătate din farmacia Domnului", de Maria Treben.

| mirelamihaela a răspuns:

Cauta un maseur bun in general cei orbi sunt cei mai buni sau incearca 1 luna sa te ungi dimineata cu hepatrombin la pranz cu fastum gel seara ca dim si in fiecare zi la fel cum ai inceput eu cel putin am patit o din cauza unui accident de masina tot piciorul de jos pana sus erea muschiul flescait si dupa o luna jumate mi am revenit datorita unui maseur. el mi-a zis sa ma ung cum ti am zis dar totul de la caz la caz rau oricum nu are ce sa ti faca