| nicky a întrebat:

in legatura cu intrebarea legata de psihopatia distimica pe fond de intelect liminar. Fetita despre care intrebam daca o poate mosteni pe mama ei diagnosticata cu aceasta boala are 1 an si 6 luni. Stiu ca de la 6 luni a mers cu premergatorul la 10 luni a mers in picioare sta pe olita cand vrea, nu vorbeste ea prea multe dar danseaza si e destul de isteata, doar cand se enerveaza se loveste cu capul de ceva. Este acesta un motiv de ingrijorare? Daca nu atunci inseamna ca nu mosteneste boala mamei sale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miha2010 a răspuns:

Nu e oregula ca fetita sa mosteneasca''boala"mamei, copii in general trebuiesc sa foloseasca premergatorul de la 6-7 luni, cu olita la fel depinde de cum e invatata copii mici sunt foarte inteligenti important e sa le dezvolti creativitatea! Faptul ca se loveste cu capul de ceva ar putea fi un semn de intrebarecel mai bine consulta un pediatru! sanatate

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA ESTE UN MOTIV DE INGRIJORARE FAPTUL CA SE LOVESTE CU CAPUL DE CEVA, IN GENERAL PREMERGATORUL NU E INDICAT DATORITA DEFORMARII COLOANEI VERTICALE IAR CU STATUL PE OLITA LA 1 AN SI 6 LUNI CRED CA EXAGERATI PUTIN, SUNT COPII CARE SI LA 2 ANI INCA MAI FAC IN CHILOTEI, DACA NU VORBESTE PANA LA VARSTA DE 3 ANI NU AR FI O PROBLEMA, DAR DUPA 3 ANI TREBUIE CONSULTAT MEDICUL, INGRIJORATOARE AR FI STAREA NERVOASA CARE IMPLICA LOVITURI, CEL MAI BINE AR FI SA INTREBATI MEDICUL PEDIATRU

Da, este un motiv de ingrijorare faptul ca se loveste cu capul de ceva, in general premergatorul nu e indicat, datorita deformarii coloanei vertebrale, iar cu statul pe olita la un an si 6 luni cred ca exagerati putin.
Sunt copii care la doi ani inca mai fac in chilotei.
Daca nu vorbeste pana la varsta de 3 ani nu ar fi o problema, dar dupa 3 ani trebuie consultat medicul, ingrijoratoare ar fi starea nervoasa care implica lovituri.
Cel mai bine ar fi sa intrebati medicul pediatru.