| MaxMaxvpn a întrebat:

Ce inseamna sa ai o copilarie fericita vs nefericita, dau funda!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Februar30 a răspuns:

Pentru multi, o copilarie fericita inseamna sa ai o familie, parintii sa se iubeasca, sa fii iubit, sa iubesti, sa ai un nivel de trai bun si sa fii sanatos.

| HelpingHands a răspuns:

Copilărie fericită poate însemna să ai un frate, să trăiești în natură, să ai cu cine să te joci, să ai niște părinți/bunici iubitori, grijulii, să nu te pună la munci grele, să-ți spună povești, să ai jucării... Nefericite ar fi cele când copilul muncește din greu, când e bătut, când e stresat, când e certat, când nu e ascultat, când e pedepsit, etc.

| Noturbusiness a răspuns:

Contează cum percepi tu bucuria. Unii sunt fericiți dacă au familia aproape, alții sunt fericiți sa aibă ce mânca, iar alții ajung sa se bucure doar dacă au numai lucruri scumpe.
Ceea ce recomand este sa înveți sa te bucuri din lucruri mărunte ( ca vezi un animal, ca afara miros florile copacilor primăvara, ca mergi într-o excursie, nu neapărat una foarte luxoasă ) și crede-mă ca vei fi mult mai fericit și vei avea mult mai mult chef de viață.