| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "sange RH negativ" la ce se refera?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Se zice ca sunt urmasii extraterestrilor. Multumita de raspuns? Ofera-mi o evaluare, te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu stiu ce evaluare vrei, si tot n-am inteles ce e cu sangele.

| PainTech a răspuns:

Explicatia e lungă. Mai pe scurt totul tine de sistemul imunitar și de compatibilitatea de a primi sau dona sânge (sau organe).

Pe scurt dacă ai RH pozitiv poți primi sânge de la ambele grupe RH și dacă ai RH negativ poți primi doar de la RH negativ.

Și se ține cont și de grupa de sânge (0 A B AB)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci am inteles perfect lectia din liceu cu grupele de sange, asa a zis profesoara, dar in "grupele" alea nu-mi amintesc nimic de RH negativ, era oricum un exercitiu usor, si l-am scris cu toate detaliile si a zis ca eu am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cineva sa-mi scrie sanskrita ca nu inteleg chimia romaneasca rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu contează, lasă așawinking. Eu am spus ce se zice "din popor", la ce se referă ei. Tu vrei o explicație științifică sau cum?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o grupă de sânge mai rară, poate că de aceea nu ai dat de ea.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

किं भोः, दर्शनमेव नास्त laughinghee hee

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista doua grupe de oameni care se deosebesc prin acest RH. Unii au RH pozitiv, cam 85℅, ceilalți au RH negativ, 15℅. Eu am RH negativ, si grupa de sânge A 2. Dar părinții mei au avut RH pozitiv. Si eu as vrea sa stiu cum de m-am ales cu RH negativ si de ce copiii născuți din părinți cu RH pozitiv si RH negativ se nasc cu probleme grave de sănătate sau chiar mor.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Modificări în genă.

| Tyranolow a răspuns:

Probabil ceva rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La absenta antigenului D.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anunnaki