| teiuby0 a întrebat:

Ce laptic sa-i dau la fetita mea de 1 an si 2luni?( dar nu praf ca nu vreau sa-i dau ) mersi ast ras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ei, ar trebui sa-i dai lapte praf special. Daca nu vrei, atunci poti sa-i dai lapte de capra, daca stii sigur ca animalul este sanatos. Din pacate, laptele de vaca este prea sarat pentru un copil atat de mic, i-l poti da indoit cu apa fiarta si racita, dar atunci e cam sarac in calciu si nu prea ii face bine. De la doi ani ii poti da lapte de vaca integral.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E cam mica pentru lapte de vaca. Daca nu vrei sa-i dai lapte praf (desi exista produse speciale pentru varsta asta), incearca sa-i dai lapte pasteurizat. In niciun caz, lapte de vaca de la tara.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Lapte de vaca in niciun caz, e periculos pentru un bebe. Lapele praf e singura solutie daca nu ii poti alapta. Dar nu orice lapte praf, ii poate provoca diferite reactii. Intreaba doctorul micutei.

| cristianorudi7 a răspuns:

Laptele de vaca e recomandat pentru copii de varsta celui pe care il ai u

| sonny89 a răspuns:

Ar trebui consultat un specialist, nu te lua dupa raspunsurile unor "amatori" ca noi care avem impresia ca tot ce spunem pe site-ul asta este si util.

| hamsteru a răspuns:

Pai daca nu mai alaptezi cred ca ai putea incepe cu laptele de vaca dar ai grija de la ce vaca, sa nu cumva sa aiba vreo boala

| brokenwing a răspuns:

Prima optiune ar fi lapte de mama, dar daca nu mai alaptezi, cel praf e a doua optiune. nu da de vaca, este alergen. eventual de capra, ca-i bun. dar eu as opta pentru praf, macar e imbogatit cu fier si alte vitamine care ajuta la buna dezvoltare a copilului.