| mita_8414 a întrebat:

Cum pot sa-mi dezvat fetita sa nu mai doarma pe picioare? Are 1an si 2luni

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cum adica "doarme pe picioare"? Ale cui picioare? Ale tale, ale ei? Am uitat eu sa vorbesc romaneste sau ce-i cu astfel de exprimari?

| anad a răspuns:

@oracoluldindelphi, nu ai si nu cred ca vei avea tangenta cu atatia copii cu cati am avut si am eu! Vad ca am muncit si muncesc degeaba! Multumesc pentru stupid, dar eu tot am sa ma straduiesc sa ii invat pe copii sa se exprime logic si cu inteles!

soothe
| soothe a răspuns:

Ai tot timpul. Lasa copilul sa doarma cum vrea el

| tania77 a răspuns:

Buna, metode ca sa dezveti fetita sa doarma leganata pe picioarele tale nu prea sunt, dar totusi incearca sa o ti langa tine in pat sa -i spui o poveste dar fetita trebuie sa fie tare obosita ca sa poata adormi si in acest fel, eu una nu am reusit sa imi dezvat baiatul pana la varsta de 3 ani, stiu ca este greu ca te dor picioarele si nu poti face nimic in acest timp cat o legani, dar eu zic sa nu o fortezi sa o dezveti, copii nostri merita tot efortul.

| oracoluldindelphi a răspuns:

Anad, eu am auzit exprimarea asta de foarte multe ori, si nu mi se pare gresita in vreun fel. E logic ca pe picioarele mamei din moment ce se precizeaza si varsta copilului. Dar daca nu ai crescut in medii cu copii mici, probabil nu ai de unde sa stii. Numai bine.

| nestlebaby a răspuns:

De adormit in picioare nu cred ca doarme, deci e clar gresita expresia ca la un an si 2 luni abia se poate tine pe picioarele ei treaza(ca doar abia a invatat sa mearga) dar o poti invata (nu e prea recomandat dar da rezulatate garantate big grin) leganata si apoi cand vezi ca inchide ochisorii o pui incet in patut si ii dai o muzicuta de la vreo jucarie din aceea ce se leaga la patutz si gata, somn de voie.de stat in pat cu tine pun pariu ca nu sta, asa ca nu are rost sa-i citesti carticele de povesti.eu o mai lasam sa se uite la tv(pe muzica)si incet incet adoarmea ea singura dar si asa risti sa devina dependenta de muzica.am noroc ca acum fetita mea doarme singurica fara alte trucuri. bafta! sper ca totusi ti-am putut fi de folos.

| valygaby94 a răspuns:

Usor nu ai sa dezveti copilul de leganat pe picioare. Dar incearca sa ii spui atunci cand vrea sa doarma, sa isi i a pernuta si sa se aseze in pat ca imediat vii si tu.Intre timp prefate ca ai ceva treaba si amana pe cat poti sa mergi la copil. Poate intre timp v a adormi. Putin azi, putin maine si poate vei avea ceva rezultate. Eu asa am facut, dar copilul era mai mare, de un an si 8 / 9 luni. Bafta si rabdare.

| Laly_4113 a răspuns:

Nu stiu sigur, ai putea cand e ora de culcare sa ii spui ca nu o culci, ci doar ii citesti o povestioara ca poate va adormi.Alte variante nu prea mai stiu mai e cea cu forta, va plange pana va obosi si va adormi, da e destul de neplacut mai ales pentru fetita

| alexandra88 a răspuns:

Am si eu o nepotica si pe mine ma pacaleste sa o adorm leganata pe picioare dar cu sora mea(mama ei) nu face asa; isi ia ceaiul si se pune singura pe perna, adoarme la tv. are 2ani jum. Incearca sa o obosesti inainte de ora de culcare si poate adoarme singura. Sa-ti traisca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca este greu pentru ca tu mai ai si treaba si poate si servici, eu am fost si eu ca tine si abia la trei ani a rebuntat, venea cu pernuta la mine si zicea mamicuta leagana-ma. ei si cum sa il refuz? Mi-a fost greu dar cum il iubesc enorm am facut-o si pe asta! ei se simt aproape de noi si adorm privindu-ne si stiu ca ii veghem, se relaxeaza toal stiindu-se ocrotiti de noi, asa ca merita si acest efort cum li se pare multora! eu mi-am leganat si nepotii din partea cumnatelor si nu mi-a parut rau! Poti sa o legeni pe pat dar e mai greu, sau sa o lasi singurica in patut cu un cantec de leagan in surdina si o luminita de veghe, dra daca vezi ca da semne de nervozitate si nu vrea mai leagan-o un timp! Mai multe in privat.Succes!

| diana_1454 a răspuns:

Nepotelul meu a fost dus la gradinita si acolo neavand cine sa-l legene pe picioare, vrand, nevrand, s`a obisnuit sa adoarma singur happy [mentionez ca era oleaca mai mare, 1 an si 6 luni] happy

| iullyka a răspuns:

Am un frate de 10 luni. si el doarme pe piceoare. las-o sa stea pana i se face ei foarte somn si o sa vezi ca adoarme in cateva minute cu suzeta sau biberonul in gura.

| tina_5689 a răspuns:

Pur si simplu nu o mai culcati pe picioare, ii spuneti ferm trebuie sa dormi in patul tau pe mama o doare buba. Nu te lasa impresionata de lacrimi fii tare vreo 2-3 zile siea uita dar nu sa fie nu orce sa-r intampla chiar daca se de pamant.