| anonim_4396 a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa aleg? Ochelari sau lentile de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Antonio23 a răspuns:

Lentilele sunt bune dar greu de intretinut. Trebuie sa fii foarte atenta cu ele. Eu am
Alege ce crezi ca te avantajeaza pe tine mai mult! :p

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Categoric ochelari! Lentilele de contact te predispun la conjunctivite.

| Zenithf a răspuns:

Ochelari.

| mona a răspuns:

Te sfatuiesc sa alegi ochelarii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Alege ochelarii.
Te pup!

| Andeuta a răspuns:

In cazul in care nu trebuie sa folosesti o lunga perioada alege ochelarii, si daca va trebui sa porti mai mult cumara-ti lentile.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Unii spun alba, altii neagra.
Ce doresti.
Cu toate ca multi ofralmologi buni recomanda lentilele.

Sanatate!

| RandomGirl a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti iei ochelari! Dai niste bani dar macar ii porti cativa ani.
Am purtat si lentile si ochelari, cu lentile e super dar dupa 9 luni trebuie sa cumperi altele( asta in cazul in care iti cumperi un set de 3 perechi, fiecare pereche se poarta 3 luni si poti sa le porti doar 30 de zile din cele 3 luni).
Pe mine lentilele m-au costat ~ 300 lei si chiar au meritat! As purta din nou, dar ideea e ca atunci cand porti lentile trebuie sa porti si ochelari, pentru ca nu poti sa stai in permanenta cu lentilele.
Cea mai buna varianta mi se pare urmatoarea: iti iei o pereche de ochelari si o pereche de lentile care poti sa le porti pana la 2 saptamani( costa 80-100 lei), asa pentru cand vrei sa arati bine happy

| AnyAnA99 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa porti lentile de contact! sunt mult mai estetice iar daca le speli si le ingrijesti corect nu ai de ce sa faci vreo infectie...eu port de la 8 ani si sunt foarte ok :) nu inteleg de ce toti si-au facut asa o idee rea despre lentile.Acum lentilele au evoluat foarte mult-exista lentile care le poti purta noaptea si apoi ziua sa vezi perfect fara sa nu mai porti nimic-lentile paragon(sora mea poarta niste astfel de lentile), lentile bifocale (care opresc cresterea miopiei, etc.
http://www.saptamanamedicala.ro/......ntact.html
FUNDA?

| TPUSenior01 a răspuns:

Ochelari :*. Dar totusi lentilele sunt scumpe dar si frumoase. si se pot pierde. Eu te-as sfatui ochelari dar subtirei la rama sa arati totusi frumoasa Bafta :*

| Andrey109 a răspuns:

Ochelarii de aia patrati mai sus sunt foarte sexy te sfatuiesc sa iei ochelari:*

| Florin_Olteanu_1984 a răspuns:

Lentile. Am avut miopie foarte mare -8, 5, de la 14 ani pana la 25, am facut o operatie cu laser de micsorare a dioptriilor pana la -1, iar timp de 5 ani port lentile, insa lucrez intr-un domeniu unde ochelarii chiar ma incomodeaza.