| anonim_4396 a întrebat:

Ce marca de neuroleptice este eficienta pentru schizofrenia paranoida? (in afara de risperidona)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PrettyMe a răspuns:

Haloperidol, leponex, anxiar(chiar daca nu este un medicament extrem de puternic), rispolept, zyprexa, zoloft, levomepromazin(un neuroleptic extrem de bun) si romparkin care trebuie folosit in special cu haloperidol, e antiparkinsonian... daca nu este folosit, risti ca bolnavul sa inceapa a tremura... oricum medicul psihiatru trebuie sa prescrie un tratament, dupa ce a vazut pacientul

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu cred ca exista vreun psihiatru pe site.

| remus a răspuns:

Acum am inteles raspunsurile tale la intrebarile anterioare postate, cauta si mergi la medic, multa sanatate iti doresc.

| PrettyMe a răspuns:

@KazimirSiSotia, e prea putin doar risperidona, este o gama intreaga de neuroleptice la noi in tara, merita sa le incerci, eu ti-as recomanda sa mergi pe combinatia levomepromazin-anxiar, pentru moment sa vezi daca are un alt efect... ce varsta are bolnavul? cu somnul nu are problema? in caz ca are, cate o pastila de diazepam/nitrazepam/fenobarbital e indicata.Si inca ceva, nu stiu daca se gaseste la noi in farmacii, este foarte folosita la spitalele de psihiatrie din partea de vest, unde locuiesc eu, risperidona fabricata in germania, desi are aceeasi substanta ca si cea de la zentiva sau teva, efectul este unul total diferit, pacienti reactioneaza altfel dupa ce iau o pastila, daca ai nevoie iti pot da mai multe detalii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eh. mi-am incercat norocul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@PrettyMe in priviinta tratamentului mi l-a prescris. risperidona. dar de la un timp nu`si mai face efectul scontat. si vrea sa stiu ce sa ii mai cer. o sa incerc una din cele zise de tine. multumesc frumos