| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Ce este schizofrenia paranoida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O boala psihica foarte grava.

| gabicoo a răspuns:

Vladimir Vladimirovici tu erai?

Răspuns utilizator avertizat
| 4evergentleman a răspuns:

Una dintre cele mai grave boli psihice cronice.

Răspuns utilizator avertizat
| georgiana888 a răspuns:

Schizofrenia este boala psihica majora, care cuprinde o serie de afectiuni din clasa psihozelor (tulburari ce afecteaza gandirea si perceptia.
Paranoida este boala psihica majora caracterizata clinic prin delir cronic sistematizat.