| mentholinks a întrebat:

Daca sufar de schizofrenie paranoida si urmez tratament cu risperidona si romparkin mai am voie sa am copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Schizofrenia nu se moștenește, nu este ereditara! Este doar un mit. Asta nu este o boala organica, ci o boala sociala mai bine zis în care cei cu o gândire sau percepție diferita sunt marginalizați. Nu trebuie sa te pastilezi pentru ca nu ești ca ceilalți. Paranoia apare de la frica de a nu pierde ceva și credința că poți pierde, deși tu nu pierzi nimic fără sa câștigi ceva la schimb. Frica te tine de parte de pericole, fie ele și ireale. Faptul ca ești precaut nu e ceva ce ar putea fi considerat patologic. Ideea este sa nu te simți tu prea anxios. Asta se rezolva prin adoptarea unei noi atitudinii fata de lume. Pentru asta trebuie sa Iti recapeți încrederea în forțele proprii. Nimeni nu îți poate face rău cu adevărat dacă nu te lași afectat iar gândirea doar tu ți o controlezi, nu poate fi manipulata. Decizia tot a ta rămâne. Risperidona inhiba dopamina din creier iar romparkinul o eliberează. Iti dai seama ce îți suprasoliciti neuronii? Renunță la tratamentele astea pana nu te alegi cu un parkinson cronic! Psihoza trece dacă ai încredere în tine și nu te îndoiești de oameni. E adevărat ca nu le poți acorda toată încrederea ta, dar a te feri de ei nu ajuta deloc. Iti autoinhibi nevoia de a socializa deschis. Ei nu îți pot citi gândurile și nici ei tie dacă asta crezi. Fiecare om crede ceva despre tine, dar toate credințele noastre despre tine sunt influențate de crea ce ne arăți tu. Uite eu cred ca tu ai halucinatii (dar nu știu sigur, bănuiesc) pentru ca tu te ai descris ca fiind schizofrenic. Eu pot interpreta ce vreau. Ce gândesc eu sau tu este strict confidențial. Cel mai probabil, pentru faptul ca Iti conștientizezi boala, ti o faci cu mana ta. Asta este fix părerea mea, tu poți încerca ve vrei tu sa faci cu corpul și viata ta. Ești matur și independent.

| mentholinks explică:

N-am avut niciodata halucinatii. Am avut 3 episoade in care nu prea mai stiam ce e cu mine, parca traiam in alta realitate si am facut niste prostii.

| Donsavas a răspuns:

Bine spus "parca". Nu trăiai în alta realitate, este aceeași realitate. Toți facem greșeli, toți am avut momente în viața în care am fost mai puțin conștienți de ceea ce facem. Trebuie sa înveți din greșeli și sa te controlezi. Nu e mate lucru. Dacă tu crezi ca așa Îți este mai ușor, luând tratamentul, faci cum crezi.

2 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Avand vedere ca nu traim intr-o societate totalitara, da te poti reproduce, daca medicatia respectiva nu iti afecteaza viata sexuala. Cat despre schizofrenie, chiar daca ar eretitara, sunt sanse de 50% ca copilul tau sa o aibe, desi factori sunt mai multi, deci poate sunt chiar mai sanse ca micutul sa dezvolte boala.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai libertatea de procreere. dar ai si responsabilitatea de a avea urmasi sanatosi mintal. desechilibrul au actual nu este iremediabil. tine doar de tine sa scapi de aceasta "povara". cauta sa ai aceeasi intelegere si acceptare a realitatii, precum o au si o interpreteaza marea majoritate a oamenilor. medicul curant iti va da cele mai bune indicatii