| Girly97 a întrebat:

Ce medic se ocupa de tratarea varicelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vasile2003 a răspuns:

Terapeut, chirurg, flebolog și angiolog.

Terapeutul
Specializarea medicului terapeut este largă. El nu poate decât să bănuiască natura încălcării și să se refere la specialiști mai restrânși, care determină deja stadiul procesului și prescriu tratamentul. Ar trebui să mergeți la terapeut în astfel de cazuri:
-disconfort după efectuarea exercițiilor fizice;
-dureri de picioare la sfârșitul zilei;
-mâncărime cauzală a pielii la nivelul gambei picioarelor;
apariția unei ochiuri de vene abia vizibile pe picioare.

Flebolog
Medicul flebolog este principalul specialist care tratează varicele pe picioare. Pentru a-l vizita, aveți nevoie de o sesizare de la un terapeut și rezultatele testelor generale. Un flebolog prescrie specificarea metodelor de cercetare. Ecografia este efectuată. Tratamentul utilizează terapie cu laser, flebectomie și tratament venei interne folosind un electrod. Toate metodele sunt sigure și nu vor provoca reacții adverse. Acesta este un medic cu o specializare restrânsă, el fiind competent în astfel de situații:
-apariția venelor de păianjen vizibile pe picioare;
-phlebeurysm;
musculatura care se întinde pe picioare;
-ulcere trofice și tromboză;
insuficiență venoasă acută;
întunecarea semnificativă a pielii.

Angiologists
Medicul angiologist este un medic cu o specializare și mai restrânsă, care diagnostică și tratează bolile venelor, arterelor și capilarelor. Fiecare al 5-lea pacient care consultă un terapeut are nevoie de ajutorul său. De asemenea, acest medic dezvoltă un plan de tratament și metode de prevenire. Consultați un angiolog în astfel de cazuri:
-rețea vasculară la gambe;
-mâncărime și arsură a pielii de pe picioare;
-senzație de greutate la mers;
-piele albastră vizibilă;
-frecvent crampe de noapte, ceea ce duce la insomnie;
amorţeală.

| userjune90 a răspuns:

Salut!
Medicul flebolog, acesta se ocupă.