| octav005 a întrebat:

Buna dimineata. Stie cineva vreo metoda pentru tratarea varicelor de pe picioare?
Vreo crema ceva care a incercat si care dau rezultate?
ROG un raspuns serios. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ciorapi compresivi.

| mihai69 a răspuns:

Singurul tratament pentru varice este operația.
Unguentele recomandate nu vindecă afecțiunea, ci doar împiedică formarea de cheaguri de sânge.

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Nu este singurul tratament. Ciorapi compresivi. Dacă nu te pricepi, mai bine taci și nu du lumea în eroare.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Ciorapii compresivi NU rezolvă problema - pot eventual ajuta la împiedicarea umflării venelor. Dar valvele defecte din interiorul acestora NU se repară.
În afara operației de extirpare a venelor afectate se poate folosi scleroterapia - închiderea (prin sclerozare) a venelor afectate, cu laser, RF sau chimic.
Oricare dintre aceste tratamente trebuie decis de către un medic flebolog, în niciun caz de diverși binevoitori de pe net.
Așadar, nu mai spune tu că un ciorap vindecă varicele, pentru că în caz că se ajunge la ulcer varicos din cauză că nu s-a aplicat un tratament corect și la timp s-ar putea să fii responsabil de viața cuiva! Nu de alta, dar sigur nici tu nu te pricepi, nu cred să ai vreo diplomă de medic prin sertar.

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Nu am diplomă de medic, ci am consultant un medic care așa vindecă, dl Vincze din Turda. Și vindecă pe bune.

| octav005 explică (pentru sadrian46):

Da dar din pacate sunt din BUCURESTI

| Donsavas a răspuns:

Discuta cu un dermatolog!

| mihai69 a răspuns (pentru Donsavas):

Medicul care se ocupă de varice se cheamă FLEBOLOG.

| andiceasu95 a răspuns:

Incearca sa iti pui lipitori sa iti ia sangele "rau"

| octav005 explică (pentru andiceasu95):

Ok multumesc, dar de unde iau lipitori?

| andiceasu95 a răspuns (pentru octav005):

Te duci in lac bagi picioarele si sa vezi 5-10 lipitori pe picior laughing

| marius9hdd a răspuns:

Pentru varice foloseste ulei de cocos.