| carmen13 a întrebat:

Ce medicamente folositi pentru a trata raceala? eu nu stiu ce sa mai incerccrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Theraflu, ceai cu multa lamaie, o frectie zdravana, o baie fierbinte(asta in cazul in care nu ai temperatura) si apoi sub plapuma la caldura. Multa sanatate! :*

| Raniia a răspuns:

Dacă boala ta nu are complicatii,folosesti numai tratament simptomatic cu paracetamol pentru febra si durere de cap; fffmulte lichide, vitamina C, repaus la pat. Dacă apar complicatii te duci la medic pentru consult.

| yellowalien a răspuns:

Medicamentele nu trateaza raceala, doar iti suprima simptomele. Durata vindecarii unei raceli/viroze tine doar de capacitatea organismului tau de a lupta cu boala. De asemenea, si frecventa virozelor/ racelilor tot de asta tine.
Ajuta-ti organismul sa lupte singur cu virusurile prin intarirea sistemului imunitar. Consuma mereu multe fructe si legume proaspete, miere de albine, ceaiuri calde seara inainte de culcare, produse naturale pe baza de gingko biloba pentru intarirea sistemului imunitar si imbunatatirea circulatiei.
Iar acum, cand esti racita, bea multe ceaiuri cu miere si lamaie, mananca fructe si dormi cat mai mult! Stai la caldura si cand ai timp pune niste apa calda spre fierbintica intr-un lighean, pune vreo 2 pumni de sare grunjoasa in ea si stai cu picioarele acolo. Raceala o s-a cam fuga daca stii cum sa-i strici mediul favorabil din organismul tau.
Insanatosire grabnica!

| Shammal a răspuns:

Bea un ceai cald (menta, tei) cu lamaine fara indulcitor si foloseste gandul, spune-ti ca esti sanatoasa, poti sa te vindeci singura, sustine-ti corpul prin ganduri; nu te gandi ca esti racita si ca faci aia, aia si nu trece; intr-o saptaman o sa dispara raceala

| Bocanila a răspuns:

Poi.Pentru febra(Nurofen, coldrex, ferbex(coldrexu si ferbexu si pentru gat) acum pentru gat(srepseels) iar daca raceal ta se agraveaza incearca augumentin...

| gabytofan a răspuns:

Ia niste codrex sau nurofen pentru dureri de gat ia trachisan, trachisept, voseptol...

| edyyy33 a răspuns:

Eu zic sa nu mai folosesti medicamente.ar fi mai necesar sa bei ceaiuri(de diferite feluri), lapte si sa mananci multe fructe si legume.aaa sa nu uiti sa faci sport in fiecare zi

| Boscai_Roby_1998 a răspuns:

ParaSinus - si eu il folosesc daca sunt racit si chiar saptamana asta am fost si am baut si deja ma simt mai bine... dar daca tusesti foarte tare, iti recomand Bromhexin... dar inainte consulta un doctorbig grin

| Haster a răspuns:

Theraflu... sau gropatim forte

| FunkyMunky a răspuns:

Aspirina saracului:*