| Everything a întrebat:

Ce medicamente si ceaiuri sunt mai bune pentru raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

Raceala- poti avea o simpla viroza respiratorie sau angina, IACRS, pneumonie etc.
De aceea iti spun ca trebuie sa te consulte medicul.
Daca te doare capul poti sa iei paracetamol, 2 tablete pe zi.
Daca esti infundat in nas, folosesti picaturi in nas: olinth; bixtonim, biorinil etc.
Daca te doare in gat sugi tablete de faringosept sau decasept si altele.
Daca ai febra iei si un algocalmin.
Daca tusesti iei sirop de tuse, acum depinde cum este tusea, daca e seaca daca expectorezi.
Antibiotice iei numai la indicatia medicului, in urma consultatiei.
Eu ti-am dat cateva exemple de medicamente, cele de prima urgenta pana ajungi la medic.

10 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Poti bea ceai de tei, ceai de busuioc.
Ce medicamente sa iei pentru raceala?
Care sunt simptomele?
Tusesti?
Te doare in gat?
Ai febra, ai frisoane?
Ai nasul infundat sau iti curge nasul?
Te doare capul?
Consultatiile nu se dau pe internet.
Tu intrebi ce medicamente sunt bune pentru raceala?
Eu iti raspund: depinde ce simptome ai.

| alexandraalis a răspuns (pentru alexandraalis):

Raceala- poti avea o simpla viroza respiratorie sau angina, IACRS, pneumonie etc.
De aceea iti spun ca trebuie sa te consulte medicul.
Daca te doare capul poti sa iei paracetamol, 2 tablete pe zi.
Daca esti infundat in nas, folosesti picaturi in nas: olinth; bixtonim, biorinil etc.
Daca te doare in gat sugi tablete de faringosept sau decasept si altele.
Daca ai febra iei si un algocalmin.
Daca tusesti iei sirop de tuse, acum depinde cum este tusea, daca e seaca daca expectorezi.
Antibiotice iei numai la indicatia medicului, in urma consultatiei.
Eu ti-am dat cateva exemple de medicamente, cele de prima urgenta pana ajungi la medic.

| Karelia123 a răspuns:

Medicament:aspirin plus C(pastila efervescenta)
Ceai: tei; fructe; musetel.

| tinaHd a răspuns:

Ceai cald de menta si algolcamin si sirop humex:*:*

| Viviannnnnna a răspuns:

Auu puppy dog eyes saracuta de tine ♥. eu de obicei cand sunt racita beau Fervex happy este eficient happy.

| miki_4604 a răspuns:

Cordiceps si calciu nutrtiv de la Tiens, mareste imunitatea si astfel vei scapa de neplaceri.www.tiens-romania.ro

| anytimeanywhere a răspuns:

Ceaiul de menta :* este foarte bun cel putin pe mine m-a ajutat :X

| JiHyun a răspuns:

Ceaiul de teihappy

| Abracadabraash a răspuns:

Sa bei coldrex sau fervex, eu de aia beau, si imi trece in 2 zile [ daca sunt foarte racita ] :*

| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Pai eu cand sunt racita iau antibiotice ( augmentin) dar poate sa iti treaca daca bei multe ceaiuri, sau cumpara de al farmacie Fervex sau Coldrex! E f. bun! Sper sa scapi repede de raceala happy

| DarkSmile a răspuns:

Cel mai eficient iti spun eu ce
spala picioarele seara in apa fierbinte cu praf de mustar, apoi unge talpile cu BomBenghe, sa faci asa in fiecare seara
fa baie de aburi la fata pentru a desptupa caile nazale: pune o cratita cu apa la fiert, atunci cind apa fierbe, stai cu fata deasupra la cratita,sau pune niste coji de cartoafa la fiert, aburul care va iesi va contine iod
un doctor a spus ca sa nu racim, cind esim di casa sa ne ungem putin la nas, la nari cu o bucata de usturoi
nu te deprinde cu medicamente, consuma medicamente doar daca gitu te doare, ca sa amelioreze durerea sau daca ai febra, si in genere, mai rar cu medicamentele.
Sanatateee!