| Porcar a întrebat:

Cum pot trata o raceala usoara in care curge doar nasul si atat cat mai sanatos fara medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu niciodata nu am luat pastile la raceala. Pur si simplu am stat acasa cat mai mult posibil si am asteptat sa-mi treaca.
Bea multe lichide, mananca sanatos (proteine si vitamine mai ales), bea ceai din plante.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zinc ajuta sistemul imunitar, asta daca nu ai o alergie de primavara

| Andreeush a răspuns:

Fără medicamente, ar trebui să bei multe lichide, ceai cu lămâie, miere.

| sabin89 a răspuns:

De ce fără medicamente? Ce, le consideri nesănătoase? Greşit. Ele au fost făcute tocmai pentru a ne îngriji sănătatea. Poţi să întrebi orice doctor; sau orice farmacist. happy

| Porcar explică (pentru sabin89):

Le folosesc doar atunci cand este cu adevarat nevoie si mi le recomanda un doctor in rest le evit adica nu s genul ala care daca m-am lovit si ma doare mana iau 5 calmante

| dannyel86 a răspuns:

Ceai cu lamaie.

| gogu220 a răspuns:

Teraflu raceala si gripa, doua pe zi pana trece.
Daca insista da cu tuica fiarta.
Moare si mama microbului. Daca pui si piper mai mor si doi vecini.
De pofta.

| Tobessjd a răspuns:

Ceaiul cald e cea mai buna opțiune.