| Misterious_7096 a întrebat:

Ce metode de contraceptie erau in trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Inca din 1850 i.Hr., vechii egipteni erau responsabili de prepararea si administrarea "antidotului": faceau irigatii (in vagin) cu un amestec preparat din miere si bicarbonat de sodiu. De asemenea, guma arabica era una din substantele pe care vechii egipteni o asezau pe un tampons, pe post de spermicid. Alta mixtura cu care se ungea vaginul era alcatuita din ulei de masline, ginger, rodie si tutun mestecabil (mai precis saliva dupa ce acesta era mestecat). Tot pe post de contraceptiv era folosit un buretel inmuiat in suc de lamaie, apoi introdus in vagin.

| anss23 a răspuns:

Diafragma.

| anss23 a răspuns:

De ce ai dat stupid la toate raspunsurile?raised eyebrowsraised eyebrows

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Ciorba de picioare in burtă! Și încă este, în unele situații.

| MihaiXtensiiPunctRo a răspuns:

Bunica-mea si cu buncicu-meu foloseau mate legate la capat big grin si nu e gluma e pe bune. in Romania se foloseau matele(intestine) curatate ca pentru carnat. si sunt si cadru medical

| DjBoBgY a răspuns:

O infasura el in frunze si api cu scotch lipea frunzele sa nu cada laughing
funda