| Kairaa a întrebat:

Am răcit, cum sa fac să-mi treaca mai repede. Voi ce faceți? Care pastile/ceaiuri sunt cele mai bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Sarea-i "sfanta" la raceli. Inhalatii pe nas cu aburii de la apa cu sare fierbinte, sau bai de picioare cu apa fierbinte cit suporti cu sare. Garantat trece rapid!

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Theraflu pliculete,Coldrex pliculete, Tantum Grip, Fervex, astea sunt foarte bune, contin mai multe substante benefice pt.raceala si nas infundat si sunt mai eficiente.

| Adry05 a răspuns:

E un ceai la Lidl cu vitamina C si mar. Mie cu ala imi trece neasteptat de repede. Sau cea de echinaceea.
De asemnea in loc de apa normala, bea apa cu lamaie (poti adauga eventual si miere dar incearc-o si asa, poate iti place, mie de exemplu mi se pare groaznica cu zahar sau miere, simpla imiplace cel mai mult)

| JackR a răspuns:

O vorba batraneasca zice ca raceala tratata trece intr-o saptamana, cea netratata in 7 zile. happy

Nu prea ai ce sa faci ca sa treaca mai repede, poti doar sa ameliorezi simptomele. Cu Fervex, vitamina C (preferabil mancand citrice!) si supa calda. Doar in caz de necesitate maxima, pune picaturi in nas, dar nu exagera: majoritatea sunt pe baza de pseudo-efedrina si dau dependenta.

| emayperritos a răspuns:

Ai putea sa iti faci un ceai cald de menta sau ceai de anason. Iar ai putea sa iei gemoderivate pentru diferite chesti. Gemoderivatele nu au prospect de folosire asa ca mai bine daca vrei sa incerci aceste medicamente consulta un medic homeopat. Aceste medicamente sunt naturale.

| pisciutza19 a răspuns:

Mie imi trece cu algocalmin.