| deea_4094 a întrebat:

Ce mîncare sanatatoasa pot mînca ca să nu am probleme de sănătate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu exista mancare care sa te scuteasca de problemele de sanatate. Daca mananci in asa fel incat sa iti scada riscul de a dezvolta o boala o sa iti creasca riscul pentru alte boli. Daca mananci fara grasimi iti scade riscul de a dezvolta boli cardi-vasculare (infarct miocardic, angina pectorala, atac cerebral) dar iti creste riscul de cancer de colon. Niste studii recente au aratat ca mancatul sanatos scade speranta de viata cu pana la 5 ani.

| bulin a răspuns:

Off...evita fast-food, mancarile bogate in ulei, prajelile...citeste pe net dar totusi trebuie sa ai o alimentatie echilibrata ca sa nu apara probleme

| AnaigroeG a răspuns:

Bineinteles renunta la grasimi.consuma foarte multe lichide.fructe,legume.si pe langa alimentatie. incearca sa faci si putin sport! succes big grin

| tusha a răspuns:

Cat mai multe fructe si legume. evita grasimile, sarea, zaharul in exces.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai carnea de porc e foarte toxica, prajelile la fel dar poti manca mai rar. Sucurile carbogazoase de asemenea. Evita carnea rosie (miel, porc, vitel)

| alex_4888 a răspuns:

Am spus mai multe chestii sanatoase, scuze, sper sa te ajute
Eu zic ca cel mai bine este sa mananci fructe si legume, mai ales cele de vara, dar si carne (nu in exces) mai merge uneori o punga de chipsuri, rar (eu, 1 punga/luna am 13 ani, mie poftahappy ), fara cafea, multa apa, supa... Dormi min 8 ore pe zi, cand ai timp nu ezita sa dormi la amiaza, respecta orele mesei si gustarea sa fie un fruct sau baton cu seminte (Fitness) si macar o data pe anmergi la tara, aer curat. Sper ca team ajutatwinking