| iloveussssa a întrebat:

Ce opreste cresterea in inaltime? credeti ca as putea sa ajung pe la inaltimea de 1.77. daca tatalmeu are 1.74? sau nu pentru ca mamea mea e mai micuta. (1.68-1.69)? sunt fata. si acu am 13 ni abia impliniti si 1.63 tongue. FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Inaltimea unei persoane este determinata genetic iar cresterea in inaltime se afla sub control hormonal. Ritmul de crestere in inaltime este o trasatura individuala ( nu toate persoanele au acelasi ritm de crestere) --- se poate intampla ca la 13-14-15 ani unele persoane datorita unui ritm de crestere accelerat sa atinga aproape inaltimea programata genetic dupa care, ritmul de crestere se incetineste simtitor( cresterea devine nesemnificativa ) si se incheie in jurul varstei de 18-20 de ani. Ca atare, nimeni nu-ti poate spune cu siguranta care va fi inaltimea ta definitiva si nici la care varsta vei avea acea inaltime. Numai bine!