| makan a întrebat:

Ce ortoped bun imi recomandati care sa poata face trimiteri decontate pentru studenti? Am fost la un ortoped care m-a trimis sa fac 2 RMN-uri insa nu are contract cu CAS sau cu spitalu, nu stiu exact. si trebuie sa platesc pret intreg. Vreau sa merg la un consult la alt ortoped care sa imi poata face trimitere speciala. nu vreau sa mai dau de altu care nu poate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, atat medicul cat si furnizorul serviciului de inalta performanta(RMN, CT, scintigrafie, angiografie ) trebuie sa aiba contract cu Casa de Sanatate(CNAS).

| makan explică (pentru alessia5158):

Pai asta la care am fost eu nu avea. sau nu a vrut sa imi faca..cine stie acum. Poate am avut 'noroc" si am dat de singuru care nu are. Eu sunt din Bucuresti apropo happy, sa nu vina lumea si sa zica ca " da stiu eu pe cineva din Arad " laughing

| alessia5158 a răspuns (pentru makan):

Vezi aici lista furnizorilor de servicii paraclinice care au contracte cu Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti:http://www.casmb.ro/furnizori_paraclinic.php

Si o alta informatie pentru tine:
"Casele de asigurari de sanatate deconteaza furnizorilor de servicii medicale paraclinice cu care au incheiat contracte contravaloarea serviciilor medicale paraclinice acordate asiguratilor, indiferent de casa de asigurari de sanatate la care este luat in evidenta asiguratul, cu conditia ca medicul care a eliberat biletul de trimitere sa se afle in relatie contractuala cu aceeasi casa de asigurari de sanatate cu care se afla in relatie contractuala furnizorul de servicii medicale paraclinice.
Serviciile medicale de inalta performanta (CT, RMN, scintigrafie, angiografie) se deconteaza numai pe baza de recomandare medicala asiguratilor in urmatoarele conditii:

urgente medico-chirurgicale majore;
afectiuni in care au fost epuizate toate celelalte posibilitati de explorare." --- vezi informatia pe site-ul Casei de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti :
http://www.casmb.ro/asigurati_paraclinice.php