| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere avati de vaccinarea AH1N1?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Vaccinarea impotriva virusului gripal AH1N1 e buna, fiindca te apara de o tulpina de gripa, si nu risti sa iti iei o vacanta de stat in pat de cateva zile.
Vaccinarea in masa, insa nu se explica. Tulpina nu e destul de puternica si de grava incat sa fie necesare vaccinuri separate fata de cel gripal. Dar... autoritatilor mondiale le e fica de o noua gripa spaniola (o tulpina de virus gripal, provenita de la pasari), asa ca se merge pe principiul ca mai bine sa se inceapa profilaxia acestei tulpini decat sa se astepte o eventuala mutatie care sa ii creasca virulenta.
@Rebecca: De ce e vaccinul inutil? Gripa porcina exista, si e documentata din 1978. Mai bine decat sa sari cu teoria conspiratiei, mai bine te-ai documenta. Uite aici un link non-guvenamental si non-profit, de unde poti sa inveti mai multe:
http://jurnal.medicalnews.ro/2009/05/02/despre-gripa-porcina/

| Neamtu a răspuns:

O facatura si cu gripa si cu porcaria asta de AH1N1!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am parerea ca anumiti oameni sunt atat de insetati dupa bani incat nu stiu ce sa mai inventeze... minti atat de bolnave incat inventeza boli! ca sa le mearga afacerile.Vaccinul este inutil, nu-l faceti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea stiu ce sa faq...sa-l fac? sanu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh