| adea100 a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta dieta: http://lyla.ro/......apte-zile/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Regimul de pe acel site mi se pare o aberatie, nu ai cum sa respecti asta decat daca te urasti si vrei sa iti arunci sanatatea la gunoi. Inteleg ca vrei sa slabesti, dar organismal- exact ca o masina- are nevoie de mancare ca sa functioneze. Daca tu te infometezi, el se va adapta si data viitoare cand vei manca va face provizii, adica va depozita tot ce mananci. Nu as recomanda o asemenea dieta. Daca vrei sa slabesti, renunta la carnea de porc si vita, la smantana si unt, paine alba, paste si orez, cartofi si banana, ulei si prajeli, bauturi acidulate si alcool, dulciuri sau orice are zahar, faina alba. Cand simti nevoia de ceva dulce consuma 1-2 patratele de ciocolata neagra cu >75% cacao, nuci cu miere sau seminte cu miere. Ca gustari alege un fruct. Nu fa excese din niciun aliment oricat de bun sau sanatos ai auzit ca e, nu consuma mai mult decat ar incapea intr-o palma din fiecare. Moderatia este cheia. Nu manca dupa ora 19. In fiecare zi trebuie sa ai 3 mese si 2 gustari. La fiecare masa sa ai salata de rosii sau ceva legume crude. Gustarea trebuie sa fie la macar 2 ore dupa ultima masa si macar o ora inainte de urmatoarea masa. Nu consuma fructe in timpul mesei, doar la gustari. Bea apa 2 litri pe zi, plata. Efortul fizic e de asemenea foarte important. Detoxifierea e buna, dar nu poti supune organismul la un asemenea soc. Intai fa treptat niste schimbari. O detoxifiere inseamna o zi in care consumi numai sucuri de fructe, sucuri de legume, fructe proaspete, legume crude proaspete. Nu combina surse diferite de proteine animale. La o masa consumi lactate sau oua sau carne, nu combini. Sportul e absolut necesar, altfel vei arata ca o fleoscaiala, atarna pielea etc. Trebuie sa iti tonifiezi corpul.
Eu cand am vrut anul trecut sa slabesc, am adoptat timp de 3 luni un regim vegan combinat cu 100 de abdomene si genoflexiuni pe zi, 6 zile pe saptamana-o zi nu faceam sport intens dar incercam sa nu vegetez in pat, mai ieseam la o plimbare. De anul trecut cand am inceput, pana acum am mai schimbat unele lucruri dar m-am mentinut- am introdus laptele pentru ca am nevoie de calciu, o zi pe saptamana imi permit o chestie "interzisa"dar o singura portie gen cartofi prajiti sau tort sau pepsi etc. In cele 3 luni am slabit 9kg cat am vrut eu. De atunci am mai pus un kg, am mai dat jos, dar per total am ramas cam la aceeasi greutate.

| adea100 explică (pentru AnonimaOk):

Mersi! mie nu mi se pare stricta dieta gasita pe acel site avand in vedere ca spune doar ce sa mananci dimineata. la pranz si seara trebuie ceva sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor
5 kg intr'o saptamana, ai innebunit?
Normalul ar fi sa slabesti 1, 5-2 kg intr'o saptamana
Miercuri si joi laughing Ce mai regim...
Trebuie sa ai o dieta echilibrata unde sa ai cele trei mese principale plus 2 gustari intre mese (alune sau nuci )