| costinvlad a întrebat:

Ce parere aveti de calciu + D3 Optisana 20 tablete efervescente? Sunt bune, cu ce ajuta? Dar de Multivitamine Optisata 20 tablete efervescente? Pret 20 tablete 3, 00 lei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Badut_Elena-Cornelia_1985 a răspuns:

AJUTA LA:
La nivelul oaselor: prin mineralizarea tesutului osteoid al cartilajelor. Este indispensabila pentru functia reglatoare a parathormonului (echilibrul calciu-fosfor).
La nivelul rinichilor: vitamina D moduleaza excretia calciului.
La copii: hipocalcemia nou-nascutului, prevenirea rahitismului. Hipocalcemia datorata corticoterapiei, hipoparatiroidiei idiopate sau anticonvulsivantelor. Carenta de calciu in perioda de crestere.
La adult: tratamentul osteoporozei si osteomalaciei (prin carenta sau malabsorbtie). Osteodistrofia, hipocalcemia din afectiunile hepatice, tratamentul demineralizarii osoase dupa o perioada de imobilizare, contracturile musculare tetaniforme acompaniate de hipocalcemie. Carenta de calciu in perioada de sarcina si alaptare.