| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de epidemia de rujeola si de scandalul creat in jurul vaccinurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu prea sunt la curent din pacate. Dar toate epidemiile astea au un interval de timp dupa care revin. Asa ca era de asteptat. Cat despre vaccinuri, clar daca erau vaccinati nu era problema asta, dar cat timp exista oameni neinformati sau adepti ai teoriilor conspirationiste, copiii nevaccinati o sa ramana o problema.
Rujeola nu e o problema asa mare, daca o sa continuam in ritmul asta, cu oameni anti-vaccin sa vezi cand o sa inceapa hepatite si tetanos...

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Exista pe internet si in presa o multime de idioti care raspandesc ideea ca vaccinurile sunt daunatoare si incurajeaza oamenii sa nu le mai faca. Din pacate, in loc ca acesti idioti sa fie "omorati cu pietre", tot mai multa lume crede ceea ce spun. Este strigator la cer sa auzi ca mamele nu-si mai vaccineaza copiii pentru ca au auzit ele nu stiu de unde ca acestea ar face rau. Lumea ar trebui sa se increada in doctori, nu in ce zic altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum zicea azi la radio Vlad Pietreanu... nu e cazul sa credem teoriile conspirationiste tocmai pentru ca explicat totul.

E dovedit stiintific cum nenumarate boli au fost eradicate datorita vaccinului, chiar nu cred ca e cazul sa renuntam la vaccinuri doar pentru ca unii cred ceva. pentru ca de demonstrat nu pot demonstra nimic.

| Laura78 a răspuns:

Nu prea sunt la curent cu astea, stiu doar cateva lucruri. Am inteles ca este dovedit stiintific ca exista boli din cauza vaccinurile, dar nu ar trebui datorita acestui lucru sa renuntam la vaccinuri. Era de asteptat. Curandvor incepe raspandirea bolilor grave persoanele ce nu-si fac vaccinul.