| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de 'noul program' pe care vor sa il adopte in spitale acum cu ocazia accidentului? Pana acum mureau oamenii in spitale pe banda datorita coruptiei si incompetentei medicilor si nimeni nu putea face nimic. Acum ca au venit atatia raniti gata, au gasit rezolvare!
Asta e mai mult pentru a da bine in ochii presei si in afara, ca de, vine ue peste ei.Ar fi trebuit sa ia masuri pentru a salva vietile oamenilor cu mult timp inainte pur si simplu pentru a demonstra solidaritate si compasiune.Dar cei de la conducere si doctorii au preferat sa ramana cu banii in buzunare,daca s-ar putea sa stea degeaba toata ziua cu atat mai bine. Vina nu pot sa spun ca o au doctorii in totalitate pentru ca sunt platiti putin in comparatie cu alte tari, dar la noi in tara raman .....asa, care sunt platiti totusi prea mult pentru incapacitatea lor. Exista si exceptii.
Dar conducerea mi se pare ca s-a demascat singura ca face un lucru doar de frica statelor celorlalte, pentru oameni daca ar fi dupa ei n-ar face nimic sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In loc sa ni se traga taxe pentru cas si alta taxa pentru serviciile medicale care nu stiu cum se numeste (sant 2) ar trebui ca taxa aia sa se duca la sistemul privat de sanatate asa cum se face in USA, acolo ajungi si te ia direct la operatie fara cozi, nici plati suplimentare sau la o revizie medicala pe caz de boala la fel (conditiile sant mult mai bune, curatenie si totul modern de la aparatura pentru operatie pana la camerele de internare). Statul roman e un rahat uscat imputit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nici nu credeam ca o asemenea mobilizare a medicilor si tot ce tine de sistemul medical e posibila. Eu zic sa nu mai mancam rahat la adresa lor. Oamenii aia salveaza niste vieti, vad niste imagini terifiante dupa care majoritatea dintre noi nu ar putea inchide ochii zile intregi si cu toate astea sunt platiti cu niste sume care aduc mai mult a gluma. Mancam rahat daca spunem ca nu si au facut treaba in cel mai bun mod posibil

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Poate tu.Eu vorbesc din proprie experienta.Eu, familia mea si multe cunostinte si prieteni am vazut cat de corupti sunt si incompetenti.Cum am zis, mai sunt si exceptii, dar astea sunt rare, iar pana sa ajungem la ele disperam sau mai rau, murim.

| Lawliet14 a răspuns:

Esti manipulat de media, medicii s-au comportat exemplar iar in Bucuresti sunt spitale bune. Sau tot mai bune, s-au investit multi bani.

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Nu cred mai nimic din ce se spune in media. Legat de medici si de spitale am pareri de la foarte proaste in jos. Am trait-o pe pielea mea eu, familia si multe cunostinte. Majoritatea sunt incompetenti, iar cei care ar mai fi cat de cat, sunt crupti. Sunt exceptii, dar putine.E bine daca tu nu ai intalnit pana acum decat medici exceptionali.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba are accidentul cu spitalele? Medicii si-au facut treaba foarte bine. Nu, n-am intalnit doar medici exceptionali.

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Pai pana acum nu puteau sa introduca un asa zis program pentru a face mai bine.Pana acum nu era nevoie, nu?!