| victor987 a întrebat:

Ce parere aveti despre apa de la robinet fiarta si apoi congelata? este mai buna decat ar fi bauta direct de la robinet sau e un proces nefolositor? se mai poate face ceva pentru a o purifica in afara de filtre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

A o congela, e un proces inutil. Prin fierbere, se distrug majoritatea microorganismelor periculoase. Ptin îngheţare se păstrează microorrganismele vii pe o perioadă lungă. Ai nevoie de un filtru de calcar si săruri http://www.ambient.ro/Product_Images/FT008573.jpg, dacă vrei apoi o fierbi şi o laşi să se răcească.

| Azµre a răspuns:

După ce că e vaide mama ei dacă o mai fierbi devine abă distilată și nu este bună pentru rinichi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu are rost să congelezi, dacă nu eşti sigur de puritatea ei, fierbe-o, prin fierbere se distrug microbii.
Te pup!

| SSWK a răspuns:

Apa fiarta distruge bacterii, dar nu toate. Plus ca ramane clorul si are un gust oribil.
Cel mai bine, folosesti un filtru, gen Brita sau, mai scumpe, filtrele care se monteaza direct inainte de robinet.
Eu am cana filtranta Brita, schimb cartusul la 4-5 saptamani si este totul OK.

| kostyx a răspuns:

Fierberea urmata de racirea brusca se numeste pasteurizare, dar asta nu iti va purifica apa. Omoara doar parte dintre microorganismele din apa. ramane insa calcarul si altele asemenea pentru care va trebui sa apelezi la un filtru.

| ViktoriaGherman a răspuns:

Cel mai bun raspuns la aceasta intrebare este Alka -Mine filtul de buzunar care absoarbe murdaria din apa, ii ridica pH la 7, 7-8 si descopera proprietatile unei ape cu adevarat vii.Nu sunt impotriva apei inghetate, dar apa fiarta este daunatoare pentru organism deoarece clorul la temperaturi mari se cristalizeaza si dupa se depune pe peretii vaselor sangvine. Sa nu mai amintesc ca apa fiarta este apa moarta.Informatii despre filtrul de buzunar veti gasi pe siteul http://www.coral-club.com/ro/ si un interesant filmulet pe you tube: https://www.youtube.com/watch?v=ZqShrAcDlDc

| Gheorghita_Andrei_1986 a răspuns:

Fierberea sau congelarea nu te scapa de clorul sau rugina din apa de la robinet. Cea mai buna solutie sunt filtrele de apa. Faci economii considerabile si in plus scapi de caratul apei cu bidoanele. Uite aici niste cani filtrante foarte bune. www.vittal.ro au si pagina de FB https://www.facebook.com/vittal.ro

| Duinea_Florea_1938 a răspuns:

Fiarta.