| AndreeaIonela a întrebat:

Ce parere aveti despre bulimie? Cum se poata trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Si eu mananc pe fond nervos, deoarece am mult timp liber, situatii stresante, dar nici nu am cu ce sa-mi consum timpul.Incearca,in momentul cand vrei sa mananci din cauza ca esti nervoasa sa bei ceaiuri(tei, sunatoare, fructe padure), fructe si legume crude.

3 răspunsuri:
| Aide a răspuns:

Generalitati Bulimia este tulburare de alimentatie, caracterizata de un consum alimentar excesiv. O persoana cu bulimie mananca o cantitate mare de alimente intr-o perioada scurta de timp, pentru ca apoi sa-si provoace varsaturi, sa se supuna unui exercitiu fizic exagerat, sa consume laxative, diuretice sau alte medicamente in scopul unei eliminari fortate a alimentelor. Persoanele afectate de bulimie sunt obsedate de propriul aspect fizic si nu au respect de sine. Persoana afectata de bulimie pierde controlul alimentar in timpul unui astfel de episod de infulecare; apoi este cuprins de rusine, vinovatie si frica intensa de ingrasare si reia comportamentul excesiv, realizand un cerc vicios. Nediagnosticata si netratata, boala conduce la probleme serioase de sanatate.

| pietrean a răspuns:

Daca este intr-adevar bulimie, numai la medicul psiholog! Daca esti obsedata de mancare si totusi vrei sa fii slaba, asta este o fita; te poti abtine sa mai mananci mult! Sanatate, oricum!

| AndreeaIonela explică (pentru pietrean):

Mananc mult pe fond nervos si apoi ma simt vinovata, am 161 cm si 57 kg,

| pietrean a răspuns (pentru AndreeaIonela):

Si eu mananc pe fond nervos, deoarece am mult timp liber, situatii stresante, dar nici nu am cu ce sa-mi consum timpul.Incearca,in momentul cand vrei sa mananci din cauza ca esti nervoasa sa bei ceaiuri(tei, sunatoare, fructe padure), fructe si legume crude.