| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre copiii cu sindromul Down?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yoachimy a răspuns:

Sunt foarte dragalasi. Si sunt cateodata chiar mult mai iubitori decat copii de aceeasi varsta cu ei. Si sunt sinceri. Si zici ca au niste senzori care simt cum se poarta celelalte persoane cu ei, ce atitudine au fata de ei. Desi inteleg putine, inteleg multe cum s-ar zice big grin. Si cunosc persoane. Si pot sa spun ca m-au atras intr-un fel, ca un magnet. Uita-te la dansez pentru tine, este un caz. Este foarte dragut baiatul. Ti-e mai mare dragul love struck. Si vorba parintilor acelui baiat " nu-i este dat oricarui om sa creasca un copil cu sindrom Down ", desi necesita mai multa atentie, insa consider ca sunt niste minuni de copii.

3 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Dupa mine nu cred ca ar trebui sa permita legea sa cresti un copil asa...e greu ca sa ai un copil si pi deasupra sa depinda doar de tine. funda?

| yoachimy a răspuns:

Ahh. Este groaznic! Dapai si un copil fara sindrom Down, daca il bati si tipi la el este TRAUMATIZANT! Da ai incercat sa vorbesti cu aceasta vecina? Adica, poate nu are suficienta rabdare cu fata ei si de-asta reactioneaza asa. Niciun copil nu va intelege cu bataia. Niciodata! Hmmm... Daca stau bine sa ma gandesc, si eu cunosc un caz de genul in care parintii sunt putin cam impulsivi, desi isi adora copilul. Dar reactioneaza asa din cauza ca sunt mai in varsta si nu prea au rabdare. Totusi, sper ca va trece aceasta vecina cu bine peste chestiile astea, si poate o sa inteleaga odata si odata ce feblete de copil are in casa. love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am aceeasi parere ca si tine yoachimy.Ii consider ca fiind cei mai minunati copii.Si pe mine m-a impresionat cazul de la dansez pentru tine.
Daca sunt tratati de la inceput cu iubire si daca parintii se ocupa de ei, iubirea care o primesc inapoi este de doua ori mai mare.
Noi oamenii normali nu stim sa ne aratam iubirea fata de persoanele dragi, insa ei stiu cel mai bine asta.ei stiu ce inseamna sa iubesti si sa o arate in acelasi timp.Am un respect deosebit pentru parintii care au crescut copii cu acest sindrom.
Am o vecina care are o fata cu acest sindrom si e mare are cam 30 de ani, si mi-e mila de ea ca toata ziua tipa la ea si uneori o si bate.