| anka a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca antiperspirantele pot creste riscul de aparitie a cancerului mamar din cauza elementelor chimice continute - clorhidratul de aluminiu si cloridul de aluminiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Anka daca citesti bine raspunsul, eu nu ti-am facut nici un repros, este normal sa se puna aceeasi intrebare chiar de mai multe ori, sau esti telepatica, in timp o scriam eu pe a mea o scriai si tu pe a ta.
Sigur ca oamenii trebuie sa stie ce le face rau si ce le face bine. Eu de la stik-uri am facut o ciuperca la subrat si am zis ca sunt singura, cand colo la dermatologie era plin de oameni care asteptau la rand, cu aceeasi problema, ciuperci sub axile, da informarea este foarte buna.
Dar
Eu spuneam altceva, oare inaintea perspirantelor deci inaintea lor, oare nu existau cancere de san? Existau cu siguranta, clorhidratul de aluminiu este doar una dintre cauze, inseamna ca mai sunt si altele, cremele de epilare inghinala si axiala, si tot ce folosim pentru indepartarea parului (lamele aparatelor de ras care sunt tratate cu substante chimice ), aparatul genital este in stransa legatura cu sanul, si nu in ultimul rand alimentalia.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate nu vad alta solutie ca sa evitam sa mirosim a transpiratie.

| anka explică:

@alllinna iarta-ma dar nu am timp sa citesc toate raspunsurile de pe TPU. Poate unele intrebari se repeta asta nu inseamna ca te-am copiat. Pur si simplu am o cunostinta care a facut noduli la san si ca o coincidenta foloseste doar stick-uri solide. Poate ca incidenta cancerului la san a fost la fel de mare si inainte dar nu s-a mediatizat atat de mult. Oamenii trebuie sa stie cat rau le pot face unele alimente si cosmetice tocmai pentru a evita sau a reduce consumul lor.

| anka explică:

Specialistii spun ca deodorantele doar mascheaza mirosul, in timp ce antiperspirantele blocheaza eliberarea transpiratiei.
Cum se intampla asta? Compusii de aluminiu din antiperspirante sunt capabili sa reactioneze cu electrolitii, care se gasesc in transpiratie. Impreuna formeaza un gel care impiedica glandele sa secrete transpiratia. Astfel, riscul de a dezvolta chisturi creste.
Deodorantele naturale nu contin aluminiu, ci doar un parfum care acopera mirosul dat de bacteriile prezente pe piele, si nu de transpiratia in sine.

| Elena1234456 a răspuns:

Nu stiam. dar cred ca antiperspirantele sunt un rau necesar happy.

| Ana a răspuns:

Acum numai e bine sa mananci nimic ca mori si nici sa folosesti alte produse ca iarasi mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am scris la cealalta intrebare, ti-am dat ideea?
Ma intrebam doar, daca inaintea perspirantelor pe baza de derivati de aluminiu, nu exista cancer in aceleasi proportii ca si astazi.