| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre paralizia în somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AndreiAndreiP a răspuns:

Multi spun ca este unul dintre cele mai oribile cosmaruri dar trebuie sa-ti setezi in minte ca atunci cand incepe sa iti fie foarte frica in somn, sa te trezesti, eu cand imi dau seama ca visez si vreau sa ma trezesc, inchid ochii in somn si imi spun 'Trezestete' apoi cand incerc sa deschd ochii, ii deschid in realitate, stai putin pe telefon sau te uiti pe YT la ceva amuzant ca sa iti fuga mintea de la cosmar apoi te pui linistit la somn, daca nu iti cauti ocupatie macar 2 miute dupa ce te trezesti, e posibil ca sa intri din nou in cosmar. Dupa un timp te obisnuiesti laughing

| Rocklove a răspuns (pentru AndreiAndreiP):

Prima data când mi s-a întâmplat m-am speriat, nu știam ce se întâmplă (nu știam ca exista paralizia in somn). Iar acum când mi se întâmplat a doua oara nu m-am speriat deloc pentru ca știam ce se întâmplă, mai citisem despre asta și un utilizator de pe TPU zicea ca se forța să se miște și ieșea din starea asta, asa am făcut și eu și nu a fost o problema, m-am trezit și m-am cultat la loc. Depinde poate pentru unele persoane e mai profunda starea.

| blablablab a răspuns:

Raspunsul stiintei este urmatorul: partea creierului care se ocupa cu motiunea inca doarme iar subconstientul tau plin de stres, frici, ganduri negative, este treaz iar atunci ti se intampla treaba asta..bineinteles..exista si un raspuns pe partea cealalta, adica a religiei dar putini vor intelege si cum lumea s-a departat de Dumnezeu si sigur vor face glume proaste, ma abtin happy