| Hyperion7 a întrebat:

A experimentat cineva paralizia in somn? Cum a fost acel episod?

13 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Eu. Pe toata perioada liceului am avut episoade de genul. Creierul meu se trezea in mijlocul noptii, dar corpul nu se putea misca. Si adesea, pe langa asta, aveam si halucinatii cu demoni care stateau peste mine sau cu o ruda/prieten care se transformau in demoni. Cele mai oribile perioade din viata mea. In ultimul timp eram atat de obisnuit cu fenomenul, incat frica disparuse si tipam cat puteam de tare, (chiar daca nu puteam uneori) sa ma trezesc la comanda.

| Hyperion7 explică (pentru StoicAnalysis):

Eu nu am avut treabă cu rudele.Nu îmi apărea vreo rudă, însă apare doar o simplă umbra și efectiv am impresia că acea umbra e un om care mă pândește dintr-un colț.
Odată când am pățit un episod de gen, știu că m-am uitat toată noaptea la acea umbra, iar dimineața, când am clipit, a și dispărut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Eu am astfel de episoade, relativ rar. Creierul meu se trezeste dar nu si corpul. Am impresia ca nu pot respira, sau poate chiar nu pot respira si ma chinui pentru fiecare gura de aer. Este oribil ca uneori ma panichez, vreau sa țip dar nuno pot face. De asemenea sufar si de "explozia capului". Adica in momentul in care sunt intre somn si treaz, aud un zgomot puternic, urmat de un țiuit. Asta nu ma panicheaza, m-am obisnuit cu el, dar paralizia este oribila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am experimentat mai multe încă din copilărie.
Unele au fost mai intense iar altele mai slabe ca intensitate.

Paralizia in somn e datorata apariției unor energii negative numite "oamenii umbră". Se spune că aceștia ar fi demoni din alte dimensiuni care pătrund energetic in dimensiunea noastră.

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Pai și de ce in visele noastre trebuie să aparăăă crying?
Eu am avut de curând un astfel de episod și pur și simplu a fost terifiant.
Am avut un coșmar urat, după care am inceput sa simt o frica care parcă mi-a intrat până în oase, iar apoi când am deschis ochii, am avut senzația că ar fi ceva negru pe mine.Mi-am făcut cruce de 3 ori cu limba și acel ceva a dispărut.
Ce e bizar, e și faptul că în ultimul timp mă trezesc doar la ora trei în timpul nopții.In noaptea cu paralizia știu că era până în 3¹⁰ că am luat telefonul, mi-am pus muzica să mă liniștesc, însă n-am mai putut să dorm bine din acel moment.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyperion7):

Asta nu știu. Slava Domnului, nu am mai avut de vreun an episoade de paralizie.
Când aveam, pronunțam numele Domnului și acele entități dispăreau.

Am inceput sa afum mai des cu tămâie in casă, să stropesc cu agheasmă. Îți recomand să faci și tu la fel.

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Cred că voi face, pentru că mai in gluma mai in serios, dar nu e de gluma cu aceste spirite, nici nu știu dacă pot să le zic așa.
De curând am ieșit afară și am auzit și niște pași, posibil sa fiu eu paranoia, nu știu, dar cert e că se auzeau de parcă 2 persoane făceau ceva, iar când am ieșit eu afara, acei pași s-au oprit pentru cateva secunde și parcă iar au continuat.
Foarte horror momentuuu sad

| Celestina003 a răspuns:

Bună,eu,am experimentat mai multe episoade.
https://www.tpu.ro/......saptamana/
După aceste episoade de paralizie m.am dus să dorm in altă camera si nu am mai avut!

Mi -am dat seama că totul este doar în imaginația mea, aceste fenomene au loc cand tu te trezesti partial, adica o parte din creierul tau doarme, de aceea resimti paralizia (practic tu esti paralizat ca sa nu devi somnambul), iar cand esti constient asta poate fi infiorator, haluginatiile vin din subconstient sunt o "materializare" a frici noastre...la început m-am speriat rău!
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/paralizia-somn

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celestina003):

Si eu am dormit in alte case chiar, dar tot am suferit de paralizie. Ma bucur pentru tine ca ai gasit o soluție.

| Celestina003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat să mergi la medic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celestina003):

Nu. Am paralizie inca din adolescența. Acum am 36 de ani, nu mai are rost. Am sa o duc asa, pana ma va chema Domnul la el.

| Celestina003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic să încerci să mergi ori la medic ori la biserică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celestina003):

La medic nu are rost sa ma duc. Am astea din adolescența. La biserica, chiar simt nevoia sa ma duc. Sper doar sa gasesc o biserica iubitoare.