| nothingveryspecial a întrebat:

Ce parere aveti despre remediul acesta pentru durere destul de severa in gat?
Astazi am inceput sa am durere rea in gat in partea dreapta. Cand m-am uitat in gat(cu ajotorul lanternei) am vazut ca am un punctulet mic alb pe amigdala dreapta. Nu stiu ce sa fac si ma doare ingrozitor, e greu sa inghit. Am luat pastile de gat si nu mi-a trecut, am baut ceai fierbinte si nu m-a ajutat... vreau sa incerc remediul cu galbenus de ou frecat cu miere si lapte caldut pentru durere de gat. Functioneaza? Va rog recomandati-mi ceva ca ma doare ingrozitor amigdala. (nu vreau sa merg la doctor pentru ca nu am voie sa iau antibiotice din cauza alergiilor la ele)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca spui ca ai vazut un punct alb pe amigdalita, acela este puroi si asta inseamna ca ai angina pultacee (amigdalita pultacee). Tratamentul simptomatic se face cu: antiinflamatoare (ibuprofen, ketonal, diclofenac); dezinfectante orofaringiene (tablete pentru supt, gen: decasept cu propolis, neosept sau solutii pentru gargara. Poti lua picaturi de propolis, cate 25 pic.e o bucatica de paine mica. Este un tratament natural.); antialgice (paracetamol); antipiretice (algocalmin). Aceste tratamente sunt pentru scaderea temperaturii, dar pe langa acestea, trebuie facut si tratament cu antibiotic. De obicei cu Augmentin. O persoana poate fi alergica la multi alergeni, dar nu este obligatoriu sa fie si la antibiotice. Ti-ai facut teste alergologice? Daca da, probabil ca esti la anumite antibiotice, dar nu la toate si cum pentru orice boala exista mai multe tipuri de antibiotice, medicul de familie va sti ce sa-ti recomande. Parerea mea sincera este sa mergi la medic, sa-ti prescrie urgent tratamentul necesar, pana nu se agraveaza. Tratamentul naturist amintit de tine este bun, dar nu in astfel de cazuri. Puroiul este o infectie, care nu trece fara antibiotic. De ex., mie imi trecea cu Penicilina V, luata la 6 ore, dar nici nu stiu daca mai exista prin farmacii. Acum au aparut multe alte antibiotice recomandate in amigdalita pultacee. Deci, fuguta fara frica la medicul de familie. Sanatate maxima!

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Bravo,ma specialo! Cum dreak ai reusit sa-ti bagi lanterna pe gat?!

| Geordan a răspuns:

Salut, ai alergie la TOATE antibioticele? De obicei pentru amigdalite, rosu in gat, si alte probleme in gat tratamentul cel mai bun este OSPEN (Penicilina V) si Decasept (acele pastilute de supt care fac limba albastra big grin ) decaseptul fiind un antiseptic destul de bun!

| Anna1300 a răspuns:

Am avut si eu aceleasi sintomesadLa mine a durat 5 zile, dupa care acest virus a revenit.Mie mi.a trecut intr-un final cu Albastru de Metil(Intr-o lingurita cu zahar pui 6 picaturi de A.de.m.)Sper ca este un sfat bun!winking