| Respekt a întrebat:

Ce parere aveti despre viata, dar despre moaste? Stiu ca e ciudata intrebarea.

Cu respect, Respekt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Viata este un dar de la Dumnezeu si trebuie traita. Orice lucru pierdut il poti recastiga insa timpul pierdut niciodata.Nimeni nu este atat de batran, incat sa nu spere la inca o zi de viata.Profita si traieste fiecare clipa la maxim.Cat despre moarte, eu o iubesc si nu-mi este frica de ea!

| adinaciosescu a răspuns:

Ce e viata? O succesiune de clipe care merita traite din plin, asa cum vin...mai bune, mai rele.Viata e iubire, fata de cel de langa tine, fata de lucrurile care te inconjoara, fata de realitatea din jurul tau.Moartea? Cine stie ce e? Un abis, un loc cu verdeata? Cine stie.De aceea mai bine sa ne traim clipele pe care le avem de trait ca oricum moartea vine mai devreme sau mai tarziu.Si cu cat mai tarziu cu atat mai bine nu crezi?

| angelicsin a răspuns:

Viata e ceea ce faci din ea cu mainile tale si unde ajungi pe picioarele tale si pe cine intalnesti pe ""drum"" si intr-un final cu cine alegi sau te alege sa mergi de mana pe ""drum"".

moartea? papuci cu rozomovizme si basme cu baba cloantza! habar n-am. si chiar nu ma intereseaza. sunt viu so dc sa imi pese? de ce ar trebui sa pese cuiva de asta? sunt ateu deci nu cred ca exista ceva dupa de aceea traiesc din plin si caut zilnic sa imi construiesc o viata mai buna happy

| GeorgeMihai a răspuns:

Viata, e frumoasa, dar si grea cei dreptraised eyebrows, dar treaba cu moastele e ceva de natura religioasaraised eyebrows moastele pot face minuni pentru cei care cred cu adevarat in bunul D-zeuwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Respekt explică:

Ma scuzati am vost neatent nu am vrut sa spun "moaste" ci "MOARTE". Din nou ma scuzati, imi cer milioane de scuze. Cu respect, Respekt.

| cippi a răspuns:

Subiectul este foarte vast dar pe scurt trebuie sa intelegi notiunile de baza, cel mai potrivit mod de a intelege este sa citesti Biblia caci in ea gasesti raspunsurile la orice.
Dumnezeu prin Biblie ne spune ca omul este creat de El cu trup suflet si duh. Viata si moarte exista pentru trup si pentru suflet. Datorita alegerii pe care a facut-o Adam si Eva omul se naste in trup cu o viata limitata datorita pacatului (Romani 6:23 – "Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.", Romani 3:23 – "Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu."), insa mort din punct de vedere sufleteste, asta inseamna ca nu ai o relatie cu Dumnezeu (caci viata inseamna a avea relatie cu EL ) si ca sufletul tau sa aiba viata trebuie sa ai o relatie cu Dumnezeu prin Isus Hristos.
Sufletul omului este din Dumnezeu si exista vesnic, nu va disparea niciodata insa pentru el viata inseamna sa fie cu Dumnezeu si moartea inseamna fara Dumnezeu.
Sufeletul conteaza cel mai mult, trupul este trecator supus putrezirii.
Dumnezeu cere de la om :
- Biblia - Faptele apostolilor 3:19 – "Pocăiţi-vă dar şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare"
- Biblia - Romani 10:9 – "Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit."