| Jicarean_Calin_1960 a întrebat:

Ce parere aveti despre pupatorii de moaste? Cum li se schimba viata celor ce pupa niste oase?

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Păi, trebuie să ne gândim, ce aduce bun pupatul moaştelor? Respectivul sfânt probabil are o poveste, o viaţă, despre care te poţi documenta în cazul în care eşti credincios şi te pasionează să ştii mai multe. Nu cred că forma de apreciere e reprezentată de pupatul osemintelor ambalate. Raţional vorbind, e chiar scârbos. Personal îl ador pe Eminescu, dar nu i-aş pupa oasele. Cel mai mare omagiu ce i-l pot aduce şi cea mai mare formă de respect e să-i citesc opera. Aşa ar trebui să facă şi un credincios, de ar fi vorba doar de respect, de stimă, să citească, să afle despre viaţa respectivului sfânt. Dar pupatul moaştelor, e o loterie, "să îl pup si p-ăsta că poate îmi dă domnu`", iar asta este greşit. Să aştepţi rezolvarea problemelor tale din partea divinului în care crezi, e greşit. Astfel, cum văd eu problema, e rău din două puncte de vedere, o dată că nu e un mod fericit de a-ţi arăta respectul ori a omagia pe cineva şi apoi pasarea responsabilităţii propriei vieţi către o fiinţa superioară e cel puţin jenant.

29 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pastila placebo.

| Trolli a răspuns:

Eu ma intreb cati microbi sunt pe acea sticla (sau ce o fi)! Adica o pupa tanti x, tanti y, z... Oare Dumnezeu ii apara si de hepatita? brrr si bleah!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Trolli):

Daaa...La fel ca la Împărtășanie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trolli):

rolling on the floor Asta ma intrebam si eu! laughing

| Trolli a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Dua! microbi, microbi! peste tot numai microbi...

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ce e acolo?! Raiul microbilor...laughing

| lpavel a răspuns:

Sunt crestin dar sunt de acord cu tine, asta e obiceiul batranilor n-ai ce face... laughing))

| milan9 a răspuns:

Te lași manipulat extrem de uşor de astfel de idei absurde, pentru că e bine de știut, nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte nici dacă ai dori acest lucru...

Unele dintre cele expuse (pentru cinstire, ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) fiind închise ermetic într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.
Deci nu există pericol de contaminare involuntară cu sfinţenie fără voia credinciosului… happy

| milan9 a răspuns:

Sărutarea lor nu este un act obligatoriu, este doar o manifestare umana, de respect de cinste, asa cum si dumneata daca mai ai parinti, îi atingi, îi strângi în braţe, le săruţi mâna, si asta fără să te acuze cineva de divinatie si idolatrie, nici ca fiind un act iresponsabil si inutil, ci pur şi simplu dintr+un respect pe care vecinul tău îl înţelege, deşi nu ar face acelaşi lucru faţă de părinţii tăi...

Respectul, sau formele de manifestare ale acestuia nu sunt impuse de nimeni, nu sunt condiţii sine qua non pentru mântuire...

Acesta este însă o formă de manifestare a unui respect sau a unei consideraţii umane...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru milan9):

Argumentul ar fi bun dacă n-ar fi anulat de realitatea vieţii. Nu, pupatul moaştelor n-are aceeaşi însemnătate ca si pupatul părinţilor/copiilor/persoanei iubite, nu e vorba nici de respect nici de dragoste ca principala forţă ce strânge pupătorii de moaşte împreună. Adevăratul motiv, e nevoia. Omul face eforturi să ajunga să pupe moaşte ca are nevoie, ba să fie vindecat de o boală, ba să aibă noroc, ba să i se mărite fata cu un baiat bun, ba să etc. Tu când îţi pupi copiii, nu o faci din nevoie, o faci ca să-ti exprimi un sentiment, ei când pupă moaşte în sinea lor îşi pun una sau mai multe dorinţe, şi au convingerea că divinitatea are să-i răsplătească. Eu sunt ferm convins, că pentru majoritatea nu e nici pe departe "un semn de mulţumire, de respect", ci un mod de rezolvare a unei probleme.

| milan9 a răspuns:

Biblia sustine CINSTIREA sfintilor, inclusiv cinstirea trupurilor sfintilor.

| milan9 a răspuns:

Atitudinea de cinstire a osemintelor este întâlnită CHIAR ȘI ÎN VECHIUL TESTAMENT:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| sublime89 a răspuns:

Nu li se schimba viata, dar o abordeaza mai cu incredere, datorita convingerii lor ca acum vor fi ajutati de stiu eu care sfant, sau de d-zeu in persoana. E efectul autosugestiei, care poate face multe, dar nu-i poate face mai putin retardati decat sunt.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Ba o schimba, mai mergi dai o pupata isi trece foamea cateva ore daca nu te vede popa mai musti si din moasta ca e carne sfanta

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Ai uitat de sarmalele vesnic prezente laughing

| kar1GaNNN a răspuns:

Este un oibicei ai oamenilor mai in varsta, saruta moastele.

| fllu07 a răspuns:

Pai se poate schimba. IN RAU. iei ceva infectie de nu te mai scapa numa doamna cu coasa. laughing

serios vorbind acum biblia condamna aceasta practica: Numerele 19:16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca te referi si la gigi becali, si la presedintele tarii si la multi politicieni care au fost la moastele multor sfinti, ca le-au pupat ori nu nu conteaza fiindca nici tie nu ti-a tinut nimeni contul pe cati aim pupat in fund ori penis ca sa-ti atingi scopurile nu-i asa? deci fistecare cu naravurile lui.crestinii nu au naravurile voastre.ei pupa moaste.voi pupati ce va place.problema e, ca chiar va place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai li se schimba, mai capata cate un herpes si nu stiu de unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul tau aici...http://www.youtube.com/watch?v=mQfzGUZzQ28

| Jicarean_Calin_1960 explică:

Este adevarat ca actiunile lor, pot schimba in rau, viata altor generatii?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am uitat concluzia, dar dacă nu era evidentă, ar putea dăuna generaţiilor viitoare, prin puterea exemplului, că e bine să respecţi pe cineva pupându-i oasele, şi că e bine să aştepţi rezolvarea problemelor din cer.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Voiam să mai adaug ceva, nu de mult timp am făcut mai multe vizite la felurite culte, pentru că mă interesează oamenii şi sunt curios din fire, însă la o predică, respectivul zicea : "Isus zice, aduceţi problemele voastre la mine" - Vedeţi deci, noi suntem aici pe pământ să ne odihnim. / Ei şi cu astfel de mentalitate, în care eşti pus să te odihneşti, în care problemel tale le pasezi divinităţii deci şi responsabilitatea lor, cum oare, mă întreb, o să fim în stare ca naţie să trecem peste sărăcie? 90% din populaţie e creştină, e de-ajuns ca jumate din numărul respectiv şi nici chiar atât, să ia de bună respectiva predică, că rămânem în sărăcie pentru încă multe generaţii de-acum. Şi astfel, cum să nu se strânga duim de lume la moaşte, la învieri, la orice, când rezolvarea tuturor problemelor e, în cer, noi aici fiind doar să ne destindem.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Păi, trebuie să ne gândim, ce aduce bun pupatul moaştelor? Respectivul sfânt probabil are o poveste, o viaţă, despre care te poţi documenta în cazul în care eşti credincios şi te pasionează să ştii mai multe. Nu cred că forma de apreciere e reprezentată de pupatul osemintelor ambalate. Raţional vorbind, e chiar scârbos. Personal îl ador pe Eminescu, dar nu i-aş pupa oasele. Cel mai mare omagiu ce i-l pot aduce şi cea mai mare formă de respect e să-i citesc opera. Aşa ar trebui să facă şi un credincios, de ar fi vorba doar de respect, de stimă, să citească, să afle despre viaţa respectivului sfânt. Dar pupatul moaştelor, e o loterie, "să îl pup si p-ăsta că poate îmi dă domnu`", iar asta este greşit. Să aştepţi rezolvarea problemelor tale din partea divinului în care crezi, e greşit. Astfel, cum văd eu problema, e rău din două puncte de vedere, o dată că nu e un mod fericit de a-ţi arăta respectul ori a omagia pe cineva şi apoi pasarea responsabilităţii propriei vieţi către o fiinţa superioară e cel puţin jenant.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu pupă nici oasele, că sunt în sticlă sau în ce naiba sunt. Ei pupă cutia în care sunt moaştele, sau aşa am văzut eu la TV, acu sincer n-am fost niciodata la o adunare de pupat moaşte, dar nu prea cred că ei le pupă direct. Cu ce li se schimbă viaţa, cu nimic, e doar un întăritor psihic, un nou placebo administrat, uneori dă roade.

| angus35 a răspuns:

Ei sunt o victima a propriei prostii si propriei neputinte. Trebuie compatimiti si ajutati daca vor sa fie ajutati.

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

Nu te trimite nimeni sa te duci undeva unde nu vrei sa pupi nimic, in momentul in care crezi fara sa pupi nici o racla nimic eu zic ca automat te simti mai bine.pentru ca uneori gandirea afecteaza starea noastra.Nu putem sa obligam creierul care nu are informatiile necesare sa creada sa ii impunem pentru ca va scoate niste pareri de mai bine te lipsesti.

| motobiz a răspuns:

Efect placebo

| kymco125 a răspuns:

Domnule calin va rog sa ma sunati la nr 0743542843 vreau sa va intreb ceva in legatura cu scuterul kymco agility

| Jicarean_Calin_1960 explică (pentru kymco125):

Te-am sunat...chiar acum!