| Elena2106 a întrebat:

Ce parere aveti despre viata eco si veganii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tdfg a răspuns:

O părere proastă, deoarece organismul nostru are nevoie de absolut tot ce este necesar ca să funcționăm normal și implicit să fim sănătoși...De exemplu eu, dacă nu mănânc carne, simt că nu am energie, de forță de muncă nici nu mai vorbesc iar după un grătar sau o friptură am cea mai mare energie, deoarece carnea conține tot ce este necesar pentru ca noi să trăim sănătos. Degeaba mănânci numai salate și semințe o viață, că dacă e să te îmbolnăvești de ceva grav tot o pățești. Oar animalele au fost lăsate ca noi, oamenii, să ne hrănim din carnea lor, asta e destinul lor, nu avem ce face. Și totuși, când privesc un miel sau un iepuraș frumos, parcă am un sentiment nasol în sensul că știu că mai târziu acel iepure scump va fi ucis. Eu iubesc mult animalele și sunt un tip milos, nu aș putea să tai un animal nici pentru un milion de euro, ba chiar aș prefera să mor eu în locul unui miel sau purcel, dar nu pot dacă nu mănânc și puțină cărniță, n-am vlagă...Sunt un criminal laughing

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Plictisitoare rau. E bine sa ai un stil de viata sanatos dar nici sa exagerezi cum fac ei. Nu zice nimeni sa mananci carne, oua, lapte zilnic dar nici sa le eviti pentru totdeauna. laughing

| RAY a răspuns:

IAMV are dreptate, am otravit pamantul

| peperonies a răspuns:

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altora.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio parere.Fiecare traieste cum vrea.

| BIoody a răspuns:

Sunt un lucuru bun. Dar nu tot timpul necesar.

| iAMVi a răspuns:

N-ai cum sa ai viata eco pe pamantul de astazi, daca te duci in munti si iti cultivi legumele tale, oricum semintele alea au fost chimizate deja si provin de la rosii modificate, aerul fiind si el poluat de avioane laughing
Veganii pot sa faca ve vor ei dar sa nu sara in sus ca sunt ei vegani si sa se mandreasca oarecum cu asta, cum am vazut la altii ca vezi doamne ei nu sunt ca restul si privesc mancatorii de carne ca pe niste neanderthali...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru iAMVi):

Cand veganii trec pe langa o shaormerie : la ploua in gura atunci cand gradinarul tunde peluza.winking

| DannyR0 a răspuns:

Vad ca in aceasta perioada e la moda sa fi vegan, deja nu mai tine de ce ne dorim, daca chiar vrem, ne place si e bine, ci consider ca pentru unii e o "hipstereala". Vrei sa mananci legume, fa-o, dar nu te lauda si nu fi arogant spunand cum am mai vazut pe aici ca daca mananci stevie traiesti 100 de ani si scapi de cancer(ceea ce e o prostie) spre deosebire de carnivori care mor dupa 20 de ani.
Ca si copil/adolescent nu cred ca trebuie sa faci mari abateri si sa-ti impui anumite regimuri alimentare(doar daca nu ai probleme), deoarece fiind in crestere corpul uman are nevoi si de proteine care nu si le poate lua din morcovi. Si pana la urma in acest mod ratezi si micile placeri ale vietii.
Ca o concluzie, fiecare e liber sa aleaga ce e mai bine pentru el. happy

| HealthyApple a răspuns:

Sa faca ce vor ei si cum cred ca e mai bine :v