Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Unt

| machupicchu a răspuns:

Depinde ce valori are colesterolul tau... de preferat este untul margarinei, diferente sunt multe dar mai ales diferenta de gust...
In cazul unei valori mari, peste normal a colesterolului... unt - margarina cat mai putin spre de loc... si in general trebuie sa consumam unt in cantitati moderate si foarte putin vara cand este cald...in rest legume, fructe (generatoarele sanatatii)...

| eni a răspuns:

Shin are dreptate. Totul e sintetic ...asa ca renuntati la margarina ca dauneaza sanatatii!

Shin
| Shin a răspuns:

Nu am citit link-ul tau, dar ce pot sa-ti spun e ca margarina este un produs de sinteza care provine din petrol sub forma de ulei de parafina. PETROL! laughing
Deci una tongue
Shin.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Unt.

| BUBULINA a răspuns:

Untttttttttt

| domidoc a răspuns:

Unt, desigur...

| emilia21 a răspuns:

Unt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unt, pentru mine margarina este un fel de plastic untabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem Unt. am citit undeva ca este ai sanatos de cat margarina probabil de aceea este si mai scump

| mari_8059 a răspuns:

Margarina, pentru ca untul contine prea multe grasimi trans. In plus, grasimile vegetale sunt mai utile atunci cand incerci sa te tii de o dieta :-) Apropo, pentru Shin: cum sa fie margarina produsa din petrol?!? E din grasimi si uleiuri vegetale! :-)

| mari_8059 a răspuns:

Cand ai colesterolul mare dimpotriva, este recomandata margarina in loc de unt, care contine foarte multe grasimi (80%).