| Ana a întrebat:

Ce pastile as putea sa iau ca sa imi treaca mai repede raceala big grin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaEvelina a răspuns:

Nurofen pentru raceala si gripa. la mine functioneza.

17 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa cumperi de la farmacie, paracetamol si apoi fa o bae ferbinte la picioare si bagate in pat foarte bine invelit, ai sa transpiri putin... dar o sa fie bine.

luciana
| luciana a răspuns:

Bai fierbinti, paracetamol sinus, fervex, ceaiuri multe cat mai calde, odihna si gargara cu apa si sare pentru gat daca doare, multa lamaie si picaturi de nas Olinth, odihna la pat. Sanatate multa, Lucien.

Janina
| Janina a răspuns:

Coldrex raceala si gripa, multe ceaiuri si sa stai in pat la caldura cu plapumica pe tine

| Bishop a răspuns:

Ia Fervex.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabystelistu95 a răspuns:

Modafen.

| marioBARCELONA a răspuns:

Eu am incercat cu COLDREX sau ceva asemanator.Se dizolva in apa un plic pe zi. Da rezultate.Intreaba la farmacie.Pentru inceput cumpara doar 4 plicuri.Vezi ca sunt destul de scumpe.Sa ai cam 20 de RON.la tine.
Sanatate MAXIMA!

| matchpoint a răspuns:

Incearca cu humex si vitamina c. La mine a functionat.

| costyn162 a răspuns:

Paracetamol, asoirina, nurofen...chestii de-astea...Si multe ceaiuri...Pentru gripa e foarte bun ceaiul de nuci... Ti-o spun din proprie experienta

| adika a răspuns:

Tinctura de propolis, o gasesti la Plafar...serios!
si o cura de http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| Lumy a răspuns:

Fervex

| RuSuLeTzZz a răspuns:

Faringosept

| Desabafo a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara-ti amoxicilina ( se ia cu prescriptie medicala ) daca nu doresti sa mergi pe la medicul de familie cel mai bine cumpara Coldrex Max Grip pastile.
PS: Am avut gripa de 30 noiembrie m-a tinut pana pe 7 decembrie pana sa cumpar Coldrex imi era foarte rau, iar de la primele pastile deja ma simteam mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricate pastile ai lua tot in 7 zile iti trece, te mai si intocsici de la ele, ceaiuri fierbinti daca nu faci febra (asta presupune ca-i mai complicat ), faringosept si atat.

| Ruxyana a răspuns:

Depinde cat de grav esti racita.happy
daca ai rosu in gat sau daca te ustura... ia ospen...pentru febra ia nurofen...pentru dureri de cap ia paracetamol...pentru curgerea nasului ia pivalone...happy
si eu sunt racita. dar am luat medicamentele astea si mia mai trecut raceala:X:X

ps:BEA MULTE CEAIURI:pewinking:*
succes si sper sa-ti treaca raceala:*:*

| Alexandra_8909 a răspuns:

Ar fi preferabil sa stai in casa, sa bei lichide [ceaiuri, apa etc.] daca iesi pe afara sa te imbraci bine..si in privinta pastilelor ai putea lua Modafen sau pliculete Coldrex, insa daca raceala e grava te sfatuiesc sa mergi la doctorhappy
Însanatosire grabnica!happy

| GigiFranzela a răspuns:

Nurofen pentru raceala si Tantum Verde pentru gat. Eventual antibiotice de la doctor.