| Geo_4096 a întrebat:

Ce pastile sa i`au sau ce sa fac ca sa`mi treaca cat mai repede raceala si tusea? Va rog ajutati`maaacrying. Nu mai suportsad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pentru raceala poti sa iei multe dar ea tine de obicei 5-7zile oricum, dar ca sa nu intervina complicatii din cauza ca nu ai tratat-o deloc si acestea se vor vedea peste ani poate, poti sa iei nurofen pentru raceala sau sa bei fervex, mult ceai caldut trebuie sa te hidratezi bine, depinde cum esti racit daca ti infundat nasul ia paracetamol sinus sau picaturi bixtonim, pivalone spray, daca te doare si gatul nu doar tusesti poti sa iei tantum verde, strepsils, ceva pe baza de propolis, compresele cu spirt medicinal si apa puse pe gat sunt foarte bune ia durerea febra, multa vit. C si miere, sirop de tuse PLANTUSIN e natural si are multe plante, sau poti sa faci un ceai din coaja din interiorul nucilor cea care e linga miezul de nuca 5nuci iti trebuie si o ceapa mica se fierb ceapa si cojita de nuca 10min. apoi pui miere si lamaie si il bei incet cald nu fierbinte si e foarte bun la gust fetita mea la baut de 3ori si nu a mai tusit dupa el, sirop de brad sau lapte cald cu miere, ti-am zis o gramada, ia si bea si iti va trece raceala fara urmari si poate mai repede in 3-5zile o sa fi ok. sanatate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Coldrex max grip este exact ce iti trebuie.

| AvalohAlyn a răspuns:

Coldrex pentru raceala si gripa, e foarte eficient, contine mai multe tipuri de medicamente in el pentru exact ce ai tu. Mie mi-a trecut.Multa sanatate.

| mihaa a răspuns:

ACC 200 sunt foarte bune pentru tuse

| Gregory a răspuns:

Ceai de soc - o cană de 3 ori pe zi + capsule cu Gheara mâţei (Cat's claw - "Uncaria tomentosa") + sirop de tuse PROSPAN (cu extract standardizat de iederă - 5 ml de 3 ori pe zi) - consultă şi prospectele tuturor produselor pentru mai multe informaţii.

Mersul la medicul de familie este total nefolositor - du-te, dar NUMAI dacă: îţi este dor de cabinet, de ambianţă, de vremea de afară, de aglomeraţie, de..., de..., de...

Multă sănătate şi însănătoşire grabnică!winking

| mircea a răspuns:

Dca nu vrei sa mergi la medic, baga manuta in buzunarul propriu si cumpara "Humex". In trei zile esti sanatoasa. Totusi, nu vrei la doctor mai intai?

| viatadecacatt a răspuns:

Lafel cum a zis si cea de joshappy.
Oricum, raceala pana nu isi face ea damblaua cum s-ar zice poti sa iei 4839737 pastile ca nu iti trece.trebuie sa isi prezinte ea toate simptomele si dupa aia trece.(de la pastile fara pastile).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la medicul de familie pentru un control medical.
Nurofen pentru gripă și răceală, Tantum Verde, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in casa bea multe lighide calde ( ceai cu lamaie) stai la caldura, ia coldrex si nu te du la medicul de familie. stai izolata in casa nu iesi deloc, asa am facut si eu si mia trecut chiar repede. a nu uita de vitamina C este foarte importanta